Aktualizacja: 22.02.2025 05:00 Publikacja: 28.09.2023 21:02
Foto: mat. pras.
Kiedy rozmawialiśmy niecały rok temu, mówił pan, że jednym z głównych problemów, z jakimi mierzy się rynek inwestycyjny, jest oczekiwanie na ustabilizowanie się wycen nieruchomości. Jak obecnie wygląda sytuacja?
W ciągu tego niecałego roku niewiele się zmieniło na rynku nieruchomości komercyjnych, może nawet weszliśmy na trochę wyższy poziom skomplikowania. Jak na razie nie mam najlepszych wiadomości, jeżeli chodzi o kondycję inwestycyjnej części polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Przede wszystkim nadal mamy wysokie stopy procentowe, bezpośrednie następstwo wydarzeń politycznych i makroekonomicznych. To główny hamulcowy rozwoju rynku inwestycyjnego nie tylko w Polsce czy regionie, ale także na dojrzalszych rynkach w Europie Zachodniej. Dopóki nie nastąpi zmiana kierunku polityki Fedu czy EBC odnośnie do kształtowania stóp procentowych, sytuacja się nie zmieni.
Olbrzymie zapotrzebowanie na zakwaterowanie studentów i perspektywy dalszego wzrostu przy bardzo niskiej podaży – to zachęca inwestorów do budowania akademików nad Wisłą.
W Warszawie popyt na biura skurczył się rok do roku niemal o jedną trzecią, a mimo to obniżył się odsetek pustostanów. W regionach popyt był w sumie stabilny, a powierzchni do wzięcia jest więcej.
W ciągu trzech lat powierzchnia handlowa w Polsce urośnie o ponad 8 proc. To głównie parki w mniejszych miastach.
W całym 2023 roku biurowe zasoby stolicy powiększą się o ok. 72 tys. mkw. powierzchni – wskazuje firma doradcza JLL.
Mówiliśmy o mixed use, zanim to było modne. Projekt Siewierz Jeziorna, czyli budowa miasta od zera, dał nam doświadczenie i kompetencje, które chcemy wykorzystać przy kolejnych inwestycjach – mówi Robert Jacek Moritz, prezes spółki Alta.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas