Donosi o tym portalsamorzadowy.pl wskazując na obowiązujące od 2017 r. przepisy ustawy Prawo wodne.
Zgodnie z nim przed rozpoczęciem budowy studni głębinowej należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Taka jest zasada. Chyba że głębokość studni nie będzie przekraczać 30 m i czerpać z niej będzie się nie więcej niż 5 m3 wody na dobę (średnio, w skali roku)
Studnia bez pozwolenia
Jeśli studnia głębinowa przekracza te parametry, ale została wybudowana przed 1975 r. - wówczas jej legalizacja nastąpiła na mocy prawa. W pozostałych przypadkach studnię można zalegalizować. Koszt to ok. 5 tys. zł.
Co ciekawe, przepis art. 190 wskazuje jedynie możliwość wystąpienia o legalizację. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 9 lipca 2020 r. (sygnatura III SA/Gd 105/20) orzekł, że "brak jest podstaw prawnych, aby organ „wymuszał”, w trybie zarządzenia pokontrolnego, konieczność wdrożenia procedury legalizacyjnej zrealizowanych urządzeń wodnych. Organ nie ma też podstaw, aby w drodze zarządzenia pokontrolnego nakazywać likwidację urządzeń wodnych, skoro formą prawną orzeczenia o tej likwidacji jest określona w art. 190 ust. 13 p.w. forma decyzji administracyjnej."
Co się zatem stanie, jeśli posiadacz studni jej nie zalegalizuje? Organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych na wykonywanie urządzeń wodnych nakłada na właściciela tego urządzenia, w drodze decyzji, obowiązek likwidacji urządzenia, ustalając warunki i termin wykonania tego obowiązku.