Ambasada USA w Kijowie tymczasowo zamknięta. Ostrzeżenie przed znaczącym atakiem

Ambasada Stanów Zjednoczonych w stolicy Ukrainy została tymczasowo zamknięta - poinformował Departament Stanu. Polscy dyplomaci pozostają na posterunku - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.

Aktualizacja: 21.11.2024 12:53 Publikacja: 20.11.2024 08:28

Ambasada USA w Kijowie (fot. arch.)

Ambasada USA w Kijowie (fot. arch.)

Foto: PAP/UKRINFORM

zew

Departament Stanu USA poinformował o sprawie w krótkim komunikacie, opublikowanym m.in. w mediach społecznościowych. „Ukraina: Ambasada USA w Kijowie otrzymała konkretne informacje o potencjalnym znaczącym ataku powietrznym w dniu 20 listopada” - czytamy we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter). „Ambasada będzie zamknięta i zaleca obywatelom USA przygotowanie się do natychmiastowego schronienia się w przypadku ogłoszenia alarmu powietrznego” - dodano.

Ostrzeżenie dla obywateli USA na Ukrainie

W swym serwisie internetowym amerykańska ambasada opublikowała komunikat skierowany do obywateli Stanów Zjednoczonych przebywających na terenie Ukrainy. W tekście zaapelowano, by śledzić lokalne media w poszukiwaniu aktualnych informacji. Amerykanie powinni też zawczasu dowiedzieć się, gdzie w ich okolicy znajdują się schrony, bezzwłocznie udać się w bezpieczne miejsce po ogłoszeniu alarmu oraz przestrzegać wskazówek ukraińskich władz i służb ratowniczych w przypadku sytuacji kryzysowej.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Władimir Putin otwarty na rozmowy z Donaldem Trumpem

„Ze względów ostrożności ambasada będzie zamknięta, a pracownicy placówki zostaną poinstruowani, aby schronili się w bezpiecznym miejscu” - oświadczyło Biuro ds. Konsularnych Departamentu Stanu. „Ambasada USA zaleca, aby obywatele USA byli przygotowani do natychmiastowego schronienia się w przypadku ogłoszenia alarmu powietrznego” - czytamy.

Ambasada Hiszpanii zamknięta, Polska - otwarta

Rano w Kijowie rozległy się eksplozje, stolica Ukrainy była celem ataku rosyjskich dronów kamikadze. W mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza. Tego samego dnia kolejny kraj zdecydował o tymczasowym zamknięciu swej placówki dyplomatycznej w Kijowie. Ze względów bezpieczeństwa z uwagi na zagrożenie taką decyzję podjęła Hiszpania – podała agencja EFE. Na tymczasowe zamknięcie ambasad w stolicy Ukrainy zdecydowały się również Włochy oraz Grecja.

O godz. 10:00 na doniesienia zareagował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. „Mimo podwyższonego ryzyka rosyjskich ataków na Kijów, nasi dyplomaci, tak jak poprzednio, pozostają na posterunku. To jeden z widomych znaków solidarności Polski z walczącą o wolność Ukrainą” - napisał w serwisie X.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1000 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1000 dniu wojny

Foto: PAP

Środa 20 listopada to 1001 dzień wojny Rosji z Ukrainą, rozpoczętej przez wojska rosyjskie 24 lutego 2022 r. Ostrzeżenie dla obywateli USA na Ukrainie wydano dzień po tym, jak ukraińskie siły zbrojne po raz pierwszy zaatakowały cele w Rosji za pomocą amerykańskich pocisków ATACMS.

Zgoda na ataki Ukrainy w głębi Rosji. Decyzja Joe Bidena

Kijów od dawna domagał się od państw Zachodu zgody na użycie broni dalekiego zasięgu, takiej jak pociski ATACMS, do atakowania celów w głębi Rosji, na zapleczu frontu - np. lotnisk wojskowych lub składów paliwowych. USA wyraziły wcześniej zgodę na atakowanie amerykańską bronią celów w Rosji, lecz jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. Zgoda ta była wydana w związku z rozpoczęciem przez Rosję ofensywy w obwodzie charkowskim i prowadzeniem przez Rosjan ostrzału terytorium tego obwodu z rosyjskiej strony granicy. Teraz jednak kończący urzędowanie prezydent USA Joe Biden wydał zgodę, na której zależało Ukrainie.

Czytaj więcej

Kozubal: Tysiąc dni zaniedbań. Czy wybuch wojny w Ukrainie czegoś nas nauczył?

Nowa doktryna nuklearna Rosji

Moskwa ostrzegała Zachód, że jeśli Waszyngton zgodzi się na używanie przez Ukrainę rakiet ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji przeciw celom w głębi Rosji, te państwa NATO zostaną uznane za bezpośrednio zaangażowane w wojnę na Ukrainie. W październiku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa odpowie na ataki na cele w głębi Rosji przeprowadzone za pomocą broni produkcji amerykańskiej.

W odpowiedzi na decyzję Bidena w sprawie pocisków we wtorek Putin podpisał nową doktrynę nuklearną Federacji Rosyjskiej, z której wynika, że Rosja może użyć broni atomowej m.in. w przypadku uzyskania wiarygodnej informacji o starcie wielu uderzeniowych statków powietrznych, w tym dronów i przekroczeniu przez nie granicy Rosji, lub w przypadku wystrzelenia w stronę Rosji pocisków balistycznych.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy