Wiceprezes BGK: Rośnie rola banków rozwoju w Europie

Postępująca deglobalizacja, której kolejnym krokiem mogą być reformy gospodarcze zapowiedziane przez Donalda Trumpa, 47. prezydenta USA, powoduje że oczekiwany wzrost gospodarczy i technologiczny Unii Europejskiej mierzy się z coraz większymi wyzwaniami. W obliczu tych zmian rośnie znaczenie Publicznych Banków Rozwoju (PBR), które jako jedyne są w stanie zapewnić stabilność finansowania długofalowych projektów istotnych nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale również społecznego i środowiskowego.

Publikacja: 20.11.2024 10:47

Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK

Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK

Foto: BGK

Zrównoważony rozwój jest dla Europy kluczem do długofalowej stabilności oraz wzrostu konkurencyjności gospodarczej. Osiągnięcie tych celów będzie jednak bardzo trudne bez odpowiednich środków na inwestycje infrastrukturalne i nowoczesne technologie, które wymagają długich horyzontów inwestycyjnych i charakteryzują się niższą stopą zwrotu i podwyższonym ryzykiem.

W pierwszej dziesiątce największych instytucji finansowania rozwoju znajdują się cztery instytucje europejskie: trzy krajowe banki rozwoju: francuski CDC (Caisse des dépôts et consignations), niemiecki KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) oraz włoski CDP (Cassa Depositie Prestiti), a także Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) z międzynarodową strukturą właścicielską, obejmującą państwa członkowskie UE. EIB opiera swoje działania na zapisach Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Lewandowski: Unia Europejska szuka utraconej konkurencyjności

Polska ma jednego przedstawiciela w tej grupie – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który w tym roku obchodzi swoje stulecie. Choć suma bilansowa BGK na koniec czerwca 2024 wynosiła prawie 60 mld euro, co stanowi jedynie około 10 proc. średniej sumy bilansowej czterech największych europejskich banków rozwoju, jego relacja do PKB systematycznie rośnie – od 4,4 proc. w 2012 roku do obecnych 7 proc. Dla porównania, suma bilansowa KfW stanowi 15 proc. PKB, CDP 23 proc., a CDC aż 36 proc. BGK ma więc przestrzeń do dalszego wzrostu i rozwoju, a jego bilans jest obecnie wyższy niż hiszpańskiego ICO (Instituto de Credito Oficial), zaliczanego do największych instytucji finansowania rozwoju w Europie.

Banki rozwoju rozszerzyły zakres działania, coraz bardziej angażując się w przeciwdziałania zmianom klimatu, ochronę bioróżnorodności, rozwój edukacji i transformację cyfrową

Jak działają banki rozwoju?

Publiczne Banki Rozwoju, reprezentowane w Polsce przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), nie mają na celu maksymalizacji zysków, lecz wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego. Od 2015 roku banki te angażują się bezpośrednio w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Tak zdefiniowana misja pozwala bankom rozwoju angażować się w projekty, które sektor prywatny uznaje za zbyt ryzykowne, ale które mają istotne znaczenie dla długoterminowego rozwoju regionalnego lub społecznego. Przy takich inwestycjach kluczowy jest długoterminowy horyzont, a także brak presji właścicielskiej na coroczny wynik finansowy, co umożliwia realizację projektów przynoszących efekty dopiero po wielu latach, takich jak na przykład rozbudowa infrastruktury.

Banki rozwoju korzystają z gwarancji i finansowania dostarczanego głównie przez rządy lub instytucje międzynarodowe, co zapewnia im stabilność i większą odporność na zmiany rynkowe. Dzięki wsparciu rządu banki te osiągają wysokie ratingi kredytowe, często porównywalne do oceny wiarygodności kredytowej krajów, co sprawia, że ich finansowanie długoterminowe jest tańsze niż w przypadku banków komercyjnych. Dodatkowo, PBR mają większe doświadczenie i lepsze kompetencje w zakresie oceny ryzyka, zwłaszcza w dużych projektach inwestycyjnych. Przykładem może być francuski CDC, którego ponad 50 proc. portfela inwestycji w 2023 roku stanowiły projekty infrastrukturalne – udział ten pozostaje stabilny od wielu lat. Ponadto PBR mogą tworzyć wyodrębnione wehikuły inwestycyjne, finansujące konkretne przedsięwzięcia na poziomie krajowym, regionalnym lub międzynarodowym (np. Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza). Banki rozwoju są też naturalnymi partnerami instytucji międzynarodowych na poziomie krajowym, co umożliwia im implementację programów i instrumentów międzynarodowych banków rozwoju.

Czytaj więcej

Polski biznes musi być słyszany w Brukseli

Ze względu na możliwość przyjęcia większego ryzyka, banki rozwoju odgrywają kluczową rolę we wspieraniu innowacji, szczególnie w obszarach, które są mniej chętnie finansowane przez tradycyjne instytucje finansowe. Wspierając rozwój społeczno-gospodarczy, finansują projekty o wysokim ryzyku, które sprzyjają innowacyjności, rozwojowi technologicznemu oraz zrównoważonemu wzrostowi. Ich wsparcie może obejmować finansowanie badań i rozwoju (R&D), promowanie startupów (głównie za pośrednictwem specjalnych funduszy), wspieranie zielonych technologii oraz inwestycje w infrastrukturę cyfrową. Przykładem może być francuski CDC, który poprzez swoją spółkę BPIfrance wsparł w 2023 roku projekty innowacyjne kwotą prawie 9,5 mld euro – wartość ta była rekordowa, a jej dynamika wzrostu pozostaje wysoka.

Od czasu przyjęcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju w 2015 roku banki rozwoju rozszerzyły zakres działania, coraz bardziej angażując się w ich realizację – od przeciwdziałania zmianom klimatu, ochrony bioróżnorodności, poprzez rozwój edukacji, aż po transformację cyfrową. Przykładowo, BPIfrance przeznaczył w samym tylko 2023 roku 7 mld euro na transformację energetyczną, a włoski CDP w 2023 roku wsparł 37 projektów z obszaru zielonej transformacji na kwotę ok. 2 mld euro. CDP coraz bardziej angażuje się także w inicjatywy z sektora rolniczego i energetycznego w Afryce, wspierając działania łagodzące wpływ zmian klimatycznych na lokalne społeczności.

Czasem bank rozwoju i bank komercyjny mogą współfinansować ten sam projekt, jeśli ma on walory rozwojowe i komercyjne

Czy PBR stanowią konkurencję dla banków komercyjnych?

Banki rozwoju, ze względu na swoje publiczne cele, działają w nieco innym segmencie rynku niż banki komercyjne. Mimo że PBR prowadzą działalność komercyjną, skupiają się głównie na sektorach charakteryzujących się podwyższonym ryzykiem, niską stopą zwrotu i długim terminem inwestycji, co często leży poza obszarem zainteresowania banków komercyjnych. PBR, dbając o rozwój społeczno-gospodarczy, koncentrują się na finansowaniu dużych, długoterminowych projektów infrastrukturalnych oraz wspieraniu innowacyjnych przedsięwzięć.

Czytaj więcej

Elżbieta Chojna-Duch: Dlaczego Draghi pominął Europę Środkowo-Wschodnią

Projekty te zazwyczaj wymagają dłuższego okresu finansowania i cechują się większym ryzykiem kredytowym, przez co banki komercyjne zwykle niechętnie angażują w nie swoje kapitały. Czasem bank rozwoju i bank komercyjny mogą współfinansować ten sam projekt, jeśli ma on walory rozwojowe i komercyjne; w takim przypadku często korzystają z formuły konsorcjalnej. W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw PBR działają raczej jako pośrednicy, dystrybuując środki wspierające rozwój tych sektorów rynku. Można zatem uznać, że banki rozwoju i banki komercyjne pełnią komplementarne role w gospodarce, a nie bezpośrednio ze sobą konkurują.

Warto też wspomnieć o rosnącej atrakcyjności banków rozwoju na wysoko wyspecjalizowanym rynku pracy. Coraz częściej obserwuje się transfery specjalistów z komercyjnego sektora bankowego do instytucji rozwoju, co ma znaczenie zarówno dla skuteczności realizacji celów społeczno-gospodarczych, jak i dla budowania synergii z szeroko pojętym rynkiem finansowym.

Raport Draghiego wskazuje, że priorytetowo należy traktować sektory takie jak energetyka, surowce krytyczne, digitalizacja (szybkie łącza szerokopasmowe, AI, półprzewodniki), przemysł energochłonny, czyste technologie, motoryzacja, obronność, przestrzeń kosmiczna, przemysł farmaceutyczny i transport

Rosnąca rola Publicznych Banków Rozwoju

Publiczne Banki Rozwoju odgrywają coraz ważniejszą rolę w stabilizowaniu gospodarki i wspieraniu zrównoważonego wzrostu, finansując długoterminowe projekty niezbędne do transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki, takie jak infrastruktura, odnawialne źródła energii, innowacje i rozwój kapitału ludzkiego. Średni skumulowany wskaźnik wzrostu dla czterech największych europejskich krajowych banków rozwoju wynosił w ostatniej dekadzie 7 proc., przy czym dla samego BGK wynosił około 14 proc.

W opublikowanym niedawno raporcie Mario Draghiego dotyczącym przyszłości europejskiej konkurencyjności postuluje się inwestycje rzędu 800 mld euro rocznie, aby utrzymać pozycję Europy na arenie międzynarodowej. Raport wskazuje, że priorytetowo należy traktować sektory takie jak energetyka, surowce krytyczne, digitalizacja (szybkie łącza szerokopasmowe, AI, półprzewodniki), przemysł energochłonny, czyste technologie, motoryzacja, obronność, przestrzeń kosmiczna, przemysł farmaceutyczny i transport. Proponowane rozwiązania, jak gwarancje i produkty finansowe dla MŚP z niskim ratingiem kredytowym, fundusze na dekarbonizację oraz inwestycje kolejowe, w tym szybkie połączenia, doskonale wpisują się w obecną działalność banków rozwoju. To oznacza, że w najbliższych latach możemy spodziewać się dalszego wzrostu ich roli i aktywności. Dążenie do zaspokojenia potrzeb w obszarach priorytetowych ma na celu nie tylko utrzymanie konkurencyjności, ale również zaspokojenie potrzeb rynku europejskiego w kontekście transformacji ekologicznej i cyfrowej.

W obliczu wyzwań wynikających z deglobalizacji i zmieniających się warunków rynkowych, Publiczne Banki Rozwoju zapewne będą musiały jeszcze bardziej zaangażować się w realizację projektów związanych z nowoczesnymi technologiami i ochroną środowiska. Stabilność finansowania długoterminowego oraz dostęp do kapitału pozwalają im pełnić kluczową rolę w realizacji dużych projektów infrastrukturalnych, wspieraniu innowacji, transformacji energetycznej, projektów związanych z bezpieczeństwem i digitalizacji gospodarki. Dzięki swojemu unikalnemu charakterowi i misji, PBR będą nadal kluczowym elementem europejskiej gospodarki, pomagając w przezwyciężaniu jej strukturalnych wyzwań oraz wspierając rozwój w kierunku bardziej zrównoważonej i innowacyjnej przyszłości.

O autorce

Prof. zw. nauk społecznych Marta Postuła

Dr. hab. nauk ekonomicznych finansów, a także dr. nauk ekonomicznych w SGH. Pracowała w latach 1999–2016 w resorcie finansów, od 2016 r. jako dyrektor i doradca zarządu w DM BOŚ. Od 2024 r. pierwsza wiceprezes zarządu BGK

Zrównoważony rozwój jest dla Europy kluczem do długofalowej stabilności oraz wzrostu konkurencyjności gospodarczej. Osiągnięcie tych celów będzie jednak bardzo trudne bez odpowiednich środków na inwestycje infrastrukturalne i nowoczesne technologie, które wymagają długich horyzontów inwestycyjnych i charakteryzują się niższą stopą zwrotu i podwyższonym ryzykiem.

W pierwszej dziesiątce największych instytucji finansowania rozwoju znajdują się cztery instytucje europejskie: trzy krajowe banki rozwoju: francuski CDC (Caisse des dépôts et consignations), niemiecki KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) oraz włoski CDP (Cassa Depositie Prestiti), a także Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) z międzynarodową strukturą właścicielską, obejmującą państwa członkowskie UE. EIB opiera swoje działania na zapisach Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację