Aktualizacja: 13.02.2025 18:37 Publikacja: 21.08.2022 14:51
Foto: Mat.prasowe
- Polski rynek biurowy na zakończenie II kwartału dysponował ponad 12,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni. Tradycyjnie liderem jest Warszawa, ale osiem głównych regionalnych rynków z Krakowem i Wrocławiem na czele nie zwalnia tempa – podkreślają analitycy firmy doradczej Axi Immo. - Przykładem jest Trójmiasto, które dołączyło do grona biurowych milionerów. Z obrazu rynku wyłania się optymizm wynikający z rosnącego popytu.
Coraz większa podaż
Biurowiec z lat 90. przy ul. Chmielnej w Warszawie przeszedł gruntowną modernizację. Obiekt dostał certyfikat BREEAM in Use na poziomie Excellent.
Popyt na elastyczne biura rośnie. W pierwszym półroczu operatorzy wynajęli więcej powierzchni flex niż w całym 2021 r.
Deweloper kupił 15-kondygnacyjny budynek przy ul. Skierniewickiej na warszawskiej Woli. Renaissance Tower oferuje ponad 18 tys. mkw. biur klasy A.
Zasoby biur na trójmiejskim rynku to już 1,01 mln mkw. Symboliczna granica została przekroczona - wskazuje Knight Frank.
Biura wcale nie muszą być gruntownie remontowane co kilka lat, kiedy tylko wchodzi do nich nowy najemca.
The Shire – Beyond Coworking, operator elastycznych biur, zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Wilanów Office Park.
Firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni w biurowcu Wola Center w Warszawie.
Deweloperzy biurowi są ostrożni. Nie budują wielu obiektów, co może skutkować tzw. luką podażową. W cenie są nowoczesne, ekologiczne powierzchnie. Firmy będą konkurować o najlepsze biura, co podbije koszty ich wynajmu.
W budynkach Varso Place w sercu Warszawy Alior Bank wynajmie 8,3 tys. mkw. biur. Do przeprowadzki szykuje się też krakowska siedziba banku.
W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. w IV kwartale – wynika z analiz firmy doradczej CBRE.
Rozbudowę kompleksu City Park Wrocław kończy Ideal Idea. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w tym roku.
Deweloper stawia na mniejsze biurowce. na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.
Luka podażowa, wzrost czynszów, wzrost popytu na elastyczne siedziby do pracy. Tak według ekspertów Savillsa będzie wyglądał stołeczny rynek biur w 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas