Potężny strumień radiowy z wczesnego wszechświata. Namierzono rekordowy obiekt

Dzięki kombinacji danych z kilku teleskopów udało się odkryć rekordowo długi strumień radiowy, pochodzący z wczesnego wszechświata. Badaczy zaskoczyły także wymiary obiektu, który wyemitował sygnał.

Uderzenie asteroidy drastycznie zmieni Ziemię. Naukowcy przeprowadzili symulację

Za 157 lat w Ziemię może uderzyć asteroida Bennu. Prawdopodobieństwo tego jest niewielkie, jednak naukowcy przeprowadzili symulacje pozwalające ocenić przypuszczalne skutki takiego zderzenia.

Rośnie groźba zderzenia Ziemi z asteroidą. Chodzi o 2032 rok

Prawdopodobieństwo zderzenia Ziemi z asteroidą 2024 YR wynosi obecnie 1 do 43 - informuje CNEOS (Centrum Badania Obiektów Bliskich Ziemi NASA).

Zbliża się pełnia Księżyca w lutym 2025. Kiedy obserwować Śnieżny Księżyc?

Zbliża się druga w tym roku pełnia Księżyca. W lutym na nocnym niebie będziemy mogli obserwować tak zwany Śnieżny Księżyc. Skąd wzięła się ta nazwa? Kiedy dokładnie nastąpi najbliższa pełnia Księżyca?

NASA: Na Marsie pobrano próbkę skały „niepodobną do niczego, co widzieliśmy”

Łazik Perseverance pobrał na Marsie próbkę skały nazwaną Silver Rock, która ma strukturę „niepodobną do niczego, co widzieliśmy”. Naukowcy wiążą z nią ogromne nadzieje i liczą, że w znaczący sposób przyczyni się od odkrywania historii Marsa.

Co pogarsza wzrok astronautów? Ważne wyniki eksperymentów polskich badaczek

Uczestnicy symulowanej misji kosmicznej doświadczali problemów ze wzrokiem zbliżonych do tych, na jakie skarżą się kosmonauci przebywający na ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowczynie z Politechniki Wrocławskiej. To może oznaczać, że część dolegliwości, na jakie skarżą się astronauci, może wynikać nie tyle z przebywania w kosmosie, co z samego faktu zamknięcia w niewielkiej przestrzeni oraz ze stresu łączącego się z takimi misjami. To dobra wiadomość dla lotów kosmicznych. Oznacza, że przynajmniej części niepożądanych objawów można zapobiegać.

Tajemniczy „śpiew” z kosmosu. Badacze zaskoczeni nową lokalizacją sygnału

Dyskusja o pochodzeniu tzw. fal chóralnych toczy się od dziesięcioleci. Najnowsze badanie pokazuje nowy kontekst występowania i cech tego zjawiska. Czym jest tajemniczy „śpiew z kosmosu”? Co udało się odkryć odnośnie pochodzenia sygnału?

Asteroida zbliża się do Ziemi. Zderzenie jest możliwe, wiadomo kiedy

Asteroida 2024 YR4 została zaobserwowana przez teleskopy na Hawajach, w Chile i RPA, 25 grudnia 2024 roku. Na skali Torino wyznaczającej poziom zagrożenia katastrofą kosmiczną, asteroida ta uzyskuje 3 co oznacza, że szansa zderzenia tego ciała niebieskiego z Ziemią przekracza 1 proc.

Pierwsze centrum danych na Księżycu o krok. Instalację wyniesie rakieta Falcon 9 SpaceX

Amerykańska firma Lonestar Data Holdings zapowiada stworzenie centrum danych na powierzchni Księżyca. Instalacja ma być „pionierskim krokiem” w ochronie danych w razie globalnego konfliktu lub katastrof naturalnych. Początek misji został zaplanowany na luty.

Wyjątkowa „parada planet”? Co naprawdę można zobaczyć na nocnym niebie pod koniec stycznia?

Amatorów obserwacji astronomicznych ucieszą zapewne medialne zapowiedzi zbliżającej się „wyjątkowej parady planet”. Ta ma być widoczna na nocnym niebie już pod koniec stycznia. O jakim zjawisku mowa i czy faktycznie jest wyjątkowe?

Naukowcy odkryli związek między rozbłyskami słonecznymi a migotaniem pętli koronalnych. To pomoże w prognozowaniu kosmicznej pogody

Naukowcy zidentyfikowali zjawisko, które może służyć jako „system wczesnego ostrzegania” przed rozbłyskami słonecznymi. Rozbłyski mogą być niebezpieczne nie tylko dla obiektów w kosmosie. Wpływają także na infrastrukturę telekomunikacyjną na Ziemi, np. zmniejszając dokładność sygnału GPS czy zakłócając sygnały radiowe.

Dwa zaćmienia Słońca w 2025 roku. Kiedy są? Czy będą widoczne w Polsce?

Dla miłośników astronomii 2025 rok zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Na niebie będzie można obserwować wiele spektakularnych zjawisk. W tym roku Księżyc dwukrotnie przysłoni Słońce. Kiedy nastąpi najbliższe zaćmienie i gdzie będzie ono widoczne?

Zaskakujące wyniki badań supermasywnych czarnych dziur. Podważają dotychczasową teorię

We wszechświecie jest o wiele więcej supermasywnych czarnych dziur, niż do tej pory sądzono - twierdzą naukowcy na podstawie ostatnich badań. Ich wyniki mogą pomóc lepiej zrozumieć naturę czarnych dziur, w tym sposób, w jaki się powiększają.

Naukowcy wykryli zaskakujące zjawisko na skraju supermasywnej czarnej dziury

Międzynarodowy zespół astronomów monitorował supermasywną czarną dziurę z galaktyki zlokalizowanej w gwiazdozbiorze Smoka. Najnowsze wyniki badań pokazują zaskakujące zachowanie obiektu, które pozwoliło postawić ciekawą teorię.

Próbki z Marsa trafią w końcu na Ziemię? NASA zmienia plany

NASA już wkrótce rozpocznie badania nad dwoma nowymi rozwiązaniami, które mają pomóc sprowadzić na Ziemię próbki z Marsa. Te zaś, po szczegółowych badaniach, mogą dać odpowiedzi na wiele pytań oraz pomóc w przygotowaniu misji załogowej na Czerwoną Planetę.

W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?

W tym roku na niebie nie zabraknie wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Wśród nich będą aż dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można obserwować w naszym kraju. Kiedy warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć te niezwykłe spektakle?

Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku już niedługo. Kiedy dokładnie patrzeć w niebo?

Już 13 stycznia na niebie pojawi się pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku, nazywana Wilczym Księżycem. Jakie jeszcze zjawiska zobaczymy na niebie na początku tego roku?

Źródło tajemniczego sygnału radiowego z kosmosu namierzone. Przełomowe odkrycie naukowców

Pochodzenie tzw. szybkich rozbłysków radiowych z kosmosu budzi wiele pytań. Badacze z całego świata starają się od lat ustalić ich przybliżoną lokalizację. Nowa publikacja naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dotyczy odkrycia jednego ze źródeł rozbłysków.