Dwa zaćmienia Słońca w 2025 roku. Kiedy są? Czy będą widoczne w Polsce?

Dla miłośników astronomii 2025 rok zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Na niebie będzie można obserwować wiele spektakularnych zjawisk. W tym roku Księżyc dwukrotnie przysłoni Słońce. Kiedy nastąpi najbliższe zaćmienie i gdzie będzie ono widoczne?

Publikacja: 19.01.2025 06:00

W 2025 roku Księżyc przysłoni Słońce dwa razy. Kiedy najbliższe zaćmienie?

W 2025 roku Księżyc przysłoni Słońce dwa razy. Kiedy najbliższe zaćmienie?

Foto: Adobe Stock

Pierwsze z dwóch zaćmień Słońca, które będą mieć miejsce w 2025 roku, nastąpi w marcu, kolejne we wrześniu.

Czym jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne występujące w momencie, gdy Księżyc znajduje się dokładnie w punkcie pomiędzy Słońcem a Ziemią. Przysłania tym samym swoją tarczą światło słoneczne. Ziemia, Księżyc i Słońce są wtedy ustawione w linii prostej. Chociaż Księżyc jest około 400 razy mniejszy od Słońca, wydaje się wtedy być tej samej wielkości. Dzieje się tak dlatego, że nasz satelita znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Nie wszystkie zaćmienia są widoczne z każdego miejsca na naszej planecie.

W ciągu roku zdarza się od dwóch do pięciu zaćmień, maksymalnie dwa z nich są całkowite. Występują również zaćmienia częściowe, obrączkowe lub hybrydowe (obrączkowo-całkowite).

Czytaj więcej

W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?

Obserwacja częściowego zaćmienia Słońca gołym okiem grozi uszkodzeniem wzroku, dlatego warto wyposażyć się w specjalnie do tego przeznaczone okulary zaćmieniowe z odpowiednimi filtrami.

Zaćmienia Słońca w 2025 roku. Kiedy wystąpią?

W 2025 roku zaćmienia Słońca będą mieć miejsce 29 marca i 21 września. Pierwsze z nich będzie zaćmieniem częściowym, drugie hybrydowym – w niektórych częściach świata będzie można obserwować w tym czasie zaćmienie obrączkowe, w innych tylko częściowe.

29 marca spektakl na niebie potrwa kilka godzin. Rozpocznie się o godz. 9:50 przy północnym wybrzeżu Ameryki Południowej, zakończy o godz. 13:43 w północnej Azji. Faza maksymalna, czyli moment, w którym Słońce będzie przysłonięte w największym stopniu, nastąpi o godz. 11:47. Zaćmienie będzie widoczne w Europie, części Stanów Zjednoczonych, we wschodniej Kanadzie, Grenlandii, północno-zachodniej Azji.

Czytaj więcej

Zaskakujące wyniki badań supermasywnych czarnych dziur. Podważają dotychczasową teorię

Kolejne zaćmienie Słońca w 2025 roku nastąpi 21 września. Będzie widoczne w części Europy, Azji, Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Mieszkańcy krajów Skandynawskich, Islandii i części Kanady będą mogli obserwować zaćmienie obrączkowe, podczas którego Księżyc zasłoni środek tarczy Słońca, dzięki czemu wokół Księżyca widoczny będzie pierścień światła słonecznego. Zaćmienie to rozpocznie się w zachodniej części Pacyfiku o godz. 18:29, zakończy o 22:53 na Antarktydzie. Faza maksymalna nastąpi o godz. 20:41.

Czy zaćmienia Słońca będą widoczne z Polski?

Ostatnie zaćmienie Słońca można było obserwować w Polsce 25 października 2022 roku. Kolejna okazja zdarzy się już 29 marca. Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne również w naszym kraju. Maksymalna faza nastąpi około godz. 12:30 w zależności od miejsca (np. Szczecin, Wrocław – godz. 12:22, Warszawa – godz. 12:28, Białystok – godz. 12:32). Na zachodzie kraju Słońce będzie przysłonięte w 20 proc., a na wschodzie w około 35 proc.

Zaćmienia, które nastąpi 21 września, niestety nie będziemy mogli obserwować w Polsce. Kolejne częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w naszym kraju 2 sierpnia 2027 roku. Najbliższe obrączkowe zaćmienie mieszkańcy Polski zobaczą dopiero 13 lipca 2075 roku, a całkowite – 7 października 2135 roku.

Pierwsze z dwóch zaćmień Słońca, które będą mieć miejsce w 2025 roku, nastąpi w marcu, kolejne we wrześniu.

Czym jest zaćmienie Słońca?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Kosmos
Zaskakujące wyniki badań supermasywnych czarnych dziur. Podważają dotychczasową teorię
Kosmos
Naukowcy wykryli zaskakujące zjawisko na skraju supermasywnej czarnej dziury
Kosmos
Próbki z Marsa trafią w końcu na Ziemię? NASA zmienia plany
Kosmos
W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kosmos
Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku już niedługo. Kiedy dokładnie patrzeć w niebo?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego