Próbki z Marsa zebrane zostały przez należący do NASA marsjański łazik Perseverance i obecnie są przez niego przechowywane w specjalnie przygotowanych do tego tubach. Ich sprowadzenie na Ziemię i zbadanie ma nastąpić w ramach misji Mars Sample Return, opracowanej przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Powrót próbek jest jednak procesem skomplikowanym oraz kosztownym.
Transport na Ziemię próbek z Marsa: NASA zmienia plany
We wtorek 7 stycznia miała miejsce konferencja prasowa poświęcona tematowi sprowadzenia na Ziemię próbek zebranych na Marsie. Wzięli w niej udział przedstawiciele NASA – administrator Bill Nelson oraz jego zastępca Nicky Fox. W trakcie konferencji ogłoszone zostało nowe podejście do programu Mars Sample Return. Informacje na ten temat znalazły się również w komunikacie prasowym, zamieszczonym na stronie internetowej NASA.
Czytaj więcej
W tym roku na niebie nie zabraknie wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Wśród nich będą aż dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można obserwować w naszym kraju. Kiedy warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć te niezwykłe spektakle?
Pierwotny plan uznano za trudny do zrealizowania po tym, jak oceniony został przez niezależną komisję opiniującą, która oszacowała jego koszt na 11 miliardów dolarów. Na skutek tej oceny przesunięty został również termin powrotu próbek z Marsa na Ziemię z 2031 roku na 2040 rok.
Jak sprowadzić na Ziemię próbki z Marsa? Dwa nowe pomysły
Wysokie koszty i przewidywane opóźnienie w realizacji dotychczasowego planu sprowadzenia próbek z Marsa na Ziemię sprawiło, że NASA zaczęła szukać nowego rozwiązania i nawiązała w tym celu współpracę z zewnętrznymi specjalistami. Mieli oni pomóc w opracowaniu alternatywnych planów dostarczenia próbek. Transport miał być sprawniejszy i bardziej opłacalny niż ten proponowany do tej pory. W efekcie we wrześniu 2024 roku NASA otrzymała 11 propozycji rozwiązań. Ostatecznie, po licznych konsultacjach i ocenach ekspertów, wybrała dwie z nich, które planuje poddać dalszym analizom.