Wewnętrzna część jądra Ziemi wykazuje charakter ciała stałego, które prawdopodobnie powstało w wyniku krystalizacji żelaza z jądra zewnętrznego. Druga warstwa jest z kolei płynna. Jądro wewnętrzne odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu pola magnetycznego planety oraz wspomaganiu tektoniki płyt.
Co dzieje się z wewnętrznym jądrem naszej planety?
Zespół naukowców z University of Southern California, University of Chinese Academy of Sciences, Cornell University i University of Utah przeprowadził badanie, które dostarcza naukowych dowodów na zmianę kształtu jądra wewnętrznego Ziemi. Zostało ono opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience. Wspomniane zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich dwóch dekad. Warto przy tym dodać, że już poprzednie badania sugerowały, iż jądro wewnętrzne doświadczyło pewnych zmian w sposobie rotacji lub w kształcie, ale nie wynikało z nich, by oba te zjawiska wystąpiły jednocześnie. Do tej pory było również wiadomo, że około 2010 r. jądro wewnętrzne zwolniło w swoim ruchu obrotowym.
Czytaj więcej
Dzięki kombinacji danych z kilku teleskopów udało się odkryć rekordowo długi strumień radiowy, pochodzący z wczesnego wszechświata. Badaczy zaskoczyły także wymiary obiektu, który wyemitował sygnał.
Naukowcy przeanalizowali dane z sejsmografów, które rejestrowały fale sejsmiczne z powtarzających się trzęsień ziemi na wyspach Sandwich Południowy w latach 1991–2023. Wyspy są zlokalizowane na południowym Atlantyku. Każda zmiana kształtu fali lub czasu podróży pozwala sejsmologom wykryć możliwe zmiany w prędkości rotacji i kształcie jądra wewnętrznego.
Analizie poddano 121 trzęsień ziemi z 42 lokalizacji w pobliżu wspomnianych wysp. Jeden zestaw fal sejsmicznych wyglądał inaczej. Okazało się, że fale z trzęsień ziemi, które przeszły przez jądro wewnętrzne, są ze sobą zgodne, podczas gdy te, które tylko się o nie otarły, wykazują różnice. Naukowcy doszli do wniosku, że różnice wynikają właśnie ze zmian w kształcie jądra.