Tajemnice prehistorycznego Marsa. Nowe odkrycie dotyczące wody na Czerwonej Planecie

Naukowcy zbadali strukturę cyrkonu wchodzącego w skład meteorytu, który znaleziono na Saharze w 2011 roku. Wyniki analizy mogą potwierdzać teorię o obecności źródeł gorącej wody na powierzchni prehistorycznego Marsa.

Publikacja: 12.12.2024 07:31

Struktura cyrkonów z meteorytu „Black Beauty” może być dowodem na istnienie wody na powierzchni preh

Struktura cyrkonów z meteorytu „Black Beauty” może być dowodem na istnienie wody na powierzchni prehistorycznego Marsa

Foto: Adobe Stock

Wyniki najnowszego badania dotyczącego Marsa opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”. Analizie poddano marsjański meteoryt NWA 7034, któremu ze względu na charakterystyczny kolor powierzchni nadano nazwę „Black Beauty” („Czarna piękność”). Kosmiczny obiekt odkryto na Saharze w 2011 roku, a zaprezentowano środowisku naukowemu w 2013 roku.

Czy na Marsie była woda? Naukowcy mają nowy dowód

Temat obecności wody na Marsie, a więc istnienia tam środowiska sprzyjającemu rozwojowi życia, jest jedną z ciekawszych kwestii, którą bada międzynarodowe środowisko naukowe. Jak podaje CNN, najnowsze odkrycie może dostarczyć „najstarszy, bezpośredni dowód” na istnienie źródeł gorącej wody w prehistorycznym okresie rozwoju Czerwonej Planety.

Aktualnie dowody na istnienie w przeszłości marsjańskich źródeł wody są zbierane m.in. dzięki misji łazika Perseverance. Maszyna ma pobrać próbki ze skał, które – zdaniem geologów – mogą zawierać dowody na istnienie życia mikrobiologicznego w przeszłości Marsa.

Cyrkon kluczem do odczytania prehistorii Marsa?

Badany meteoryt NWA 7034 to niewielki odłamek ważący ok. 320 gramów. Kosmiczna skała jest bezcennym źródłem informacji o historii Marsa. Współautor badania geolog i planetolog dr Aaron Cavosie wyjaśnił, że meteoryt zawiera setki fragmentów marsjańskich skał i minerałów, a każdy z nich jest inną częścią historii planety. - To jedyne źródło elementów układanki geologicznej Marsa sprzed czasów noachiańskich – wyjaśnił badacz. Chodzi o okres trwający od 4,1 do 3,7 miliarda lat temu, nazywany także przez badaczy „pierwszą stroną w księdze historii Marsa”.

Czytaj więcej

Zagadka powstania ogromnych galaktyk prawie rozwiązana. Co odkryli naukowcy?

Precyzyjne badanie składu meteorytu „Black Beauty” ujawniło m.in., że skorupa Marsa przetrwała wiele intensywnych uderzeń w powierzchnię planety. Zdaniem badaczy meteoryt zawiera „najstarsze fragmenty Marsa”, w tym cyrkony. Jak wyjaśnił główny autor badania Jack Gillespie z Uniwersytetu w Lozannie, cyrkony zawierają ślady uranu, który działa jak „naturalny zegar”. Pierwiastek rozpada się na ołów, a porównanie stosunku uranu do ołowiu pozwala obliczyć czas formowania się kryształu. Co istotne, cyrkony zawarte w „Black Beauty” nie zostały uszkodzone w trakcie wejścia meteorytu w ziemską atmosferę.

Ślad po gorących wodach sprzed ponad 4,45 miliardów lat?

Precyzyjna analiza cyrkonów pozwoliła wykryć m.in. obecność żelaza, sodu i aluminium. Analiza wykonana w skali atomowej pokazała, że pierwiastki te były włączane do struktury kryształu stopniowo. Jak wyjaśniają autorzy badania, to właśnie obecność „niezwykłych ilości” tych pierwiastków w strukturze cyrkonu sugeruje, że Mars posiadał w przeszłości wodę. Chodzi o potencjalną obecność systemów hydrotermalnych, powstających przez wodę podgrzewaną poprzez podziemną aktywność wulkaniczną. Cyrkony wchodzące w skład marsjańskiego meteorytu mają podobną strukturę do cyrkonów pochodzących z systemów hydrotermalnych na Ziemi.

Czytaj więcej

Nowe odkrycie na temat dinozaurów. Było możliwe dzięki pomocy emerytowanego kamieniarza

Jak wyjaśnił dr Aaron Cavosie to właśnie gorące źródła mogły być miejscem powstania pierwszych form życia na Ziemi. Zdaniem planetologów, najnowsze odkrycie wskazuje, że podobne warunki mogły potencjalnie zaistnieć w okresie „wczesnej historii” Marsa. - Jeśli systemy hydrotermalne były stabilną cechą wczesnego Marsa, wskazywałoby to, że warunki umożliwiające potencjalne powstanie życia mogły utrzymywać się przez znaczny czas - wyjaśnia dr Cavosie, podkreślając, że na razie mowa o hipotezie. Autorzy odkrycia mają nadzieję, że dalsze badania składu „marsjańskich cyrkonów” pozwolą odpowiedzieć na to pytanie.

Zdaniem profesor Briony Hogan (współbadaczki misji łazika Perseveranse), najnowsze odkrycie jest zgodne z teorią, która mówi o istnieniu wody i aktywności wulkanicznej w prehistorii Marsa. Badaczka przypomniała także, że potencjalne środowiska powstania życia na Marsie były w przeszłości chronione przez ówczesne, silne pole magnetyczne Czerwonej Planety. Pole to broniło ją m.in. przed skutkami promieniowania kosmicznego. Badaczom nie udało się jeszcze odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Mars utracił swoje ochronne pole magnetyczne.

Kosmos
NASA odkryła siedem kolejnych „ciemnych komet”. To im zawdzięczamy życie na Ziemi?
Kosmos
Nie tylko pełnia Księżyca w grudniu. Jakie jeszcze zjawiska zobaczymy na niebie?
Kosmos
Próbki z Marsa trafią w końcu na Ziemię? NASA zmienia plany
Kosmos
W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?
Kosmos
Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku już niedługo. Kiedy dokładnie patrzeć w niebo?