W listopadzie obserwowaliśmy Księżyc Bobrów, będący jednym z czterech superksiężyców w tym roku, obok Księżyca Jesiotrów w sierpniu, Księżyca Kukurydzianego we wrześniu oraz Krwawego Księżyca w październiku. Superksiężyca, czyli zjawiska, w którym Księżyc w pełni znajduje się w punkcie swojej orbity znajdującym się najbliżej Ziemi, w tym roku już nie zobaczymy. Ale czeka nas jeszcze kilka interesujących zjawisk.
Kiedy pełnia Księżyca w grudniu?
W grudniu 2024 roku pełnia Księżyca wypada w niedzielę 15 grudnia. Jak wskazuje portal astronet.pl, nastąpi to o godzinie 10:02. Oczywiście najlepiej widoczna będzie po zmroku. Ostatnia pełnia w tym roku nosi nazwę Zimnego Księżyca lub Księżyca Długiej Nocy.
Zimny Księżyc 2024
Zimny Księżyc to nazwa grudniowej pełni Księżyca, która wiąże się z faktem coraz chłodniejszych, zimowych dni. Używali jej rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Jako Księżyc Długiej Nocy pełnia ta była określona przez ludy anglosaskie, ze względu na proporcje długości dnia i nocy w grudniu. Z kolei Celtowie nazwę ostatniej pełni wiązali z religijnymi obrzędami i mówili o niej jako o Dębowym Księżycu.
Czytaj więcej
Część naukowców przez lata uważała, że Wenus, nazywana często „złym bliźniakiem Ziemi”, była kiedyś o wiele bardziej gościnną planetą. Podejrzewano m.in., że znajdowały się na niej oceany ciekłej wody. Najnowsze badanie wskazuje jednak, że te teorie były błędne.
Pełnia Księżyca: Na czym polega?
To, w jakiej fazie znajduje się Księżyc, zależy od tego, którą jego część widoczną z Ziemi oświetla Słońce. Podczas pełni Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli oba ciała niebieskie znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi. Wówczas nasz satelita osiąga maksimum oświetlenia.