Uderzenie asteroidy drastycznie zmieni Ziemię. Naukowcy przeprowadzili symulację

Za 157 lat w Ziemię może uderzyć asteroida Bennu. Prawdopodobieństwo tego jest niewielkie, jednak naukowcy przeprowadzili symulacje pozwalające ocenić przypuszczalne skutki takiego zderzenia.

Publikacja: 08.02.2025 07:40

Asteroida Bennu może za 157 lat uderzyć w Ziemię / zdjęcie ilustracyjne

Asteroida Bennu może za 157 lat uderzyć w Ziemię / zdjęcie ilustracyjne

Foto: Artsiom P / Adobe Stock

Ostatnie duże uderzenie asteroidy w naszą planetę miało miejsce 66 mln lat temu i prawdopodobnie spowodowało wyginięcie dinozaurów. Asteroida ta miała średnicę ok. 10-15 km.

Asteroida Bennu za 157 lat może uderzyć w Ziemię

Asteroida Bennu ma średnicę ok. 500 metrów. Należy do grupy Apolla, czyli grupy planetoid bliskich Ziemi. Została odkryta 11 września 1999 roku. Jej nazwa zaczerpnięta jest z mitologii egipskiej, w której Bennu był świętym ptakiem. Asteroida, od czasu jej odkrycia, jest uważnie obserwowana przez NASA.

Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że asteroida uderzy w Ziemię. Według badań z 2021 roku, może to nastąpić za 157 lat, a dokładnie we wrześniu 2182 roku. Prawdopodobieństwo kolizji wynosi 1 do 2700, co oznacza, że szansa na zderzenie wynosi 0,037 proc.

Czytaj więcej

Rośnie groźba zderzenia Ziemi z asteroidą. Chodzi o 2032 rok

Symulację uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię przeprowadzili Lan Dai oraz Alex Timmerman, naukowcy z Centrum Fizyki Klimatu Instytutu Nauk Podstawowych (Institute for Basic Science, IBS) Uniwersytetu Naukowego w Pusan w Korei Południowej. Wyniki ich badań opublikowano 5 lutego w czasopiśmie naukowym „Science Advances”. Poświęcono im również specjalny komunikat na stronie internetowej IBS.

Symulacja uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię: Badania naukowców z Korei Południowej

Naukowcy z Korei Południowej chcąc zbadać skutki ewentualnego uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię przeprowadzili symulacje i opracowali różne scenariusze takiego zderzenia. Podczas swojej pracy wykorzystali modele klimatyczne, a także superkomputer Aleph w IBS.

Badacze wzięli pod uwagę fakt, że zderzenie może spowodować wyrzucenie do ziemskiej atmosfery ogromnych ilości pyłu. W swoich scenariuszach założyli, że może to być od 100 do 400 mln ton. Szukali przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, jak uderzenie asteroidy Bennu wpłynęłoby na Ziemię - jej klimat oraz ekosystemy lądowe i morskie.  

Nastąpi globalna zima? Skutki zderzenia asteroidy Bennu z Ziemią

Symulacje przeprowadzone przez naukowców z Korei Południowej wykazały, że zderzenie asteroidy Bennu z Ziemią mogłoby początkowo m.in. spowodować powstanie ogromnego krateru, a także wywołać potężną falę uderzeniową, a w konsekwencji trzęsienia ziemi i tsunami. Badania naukowców pokazały również, że w ciągu trzech do czterech lat po uderzeniu może dojść do dramatycznych zakłóceń klimatu, chemii atmosfery i globalnej fotosyntezy.

Przy najbardziej ekstremalnym scenariuszu, w którym do atmosfery naszej planety trafiłoby 400 mln ton pyłu, mogłoby dojść do globalnej „zimy uderzeniowej”. Cząsteczki pyłu mogłyby wówczas blokować dostęp światła słonecznego do Ziemi. Tym samym spadłaby temperatura powietrza i zmniejszyłaby się ilość opadów na naszej planecie. Naukowcy przewidują wówczas spadek globalnych temperatur o 4 stopnie Celsjusza, zmniejszenie opadów deszczu o 15 proc. oraz zubożenie warstwy ozonowej o 32 proc. Jednocześnie zaznaczają jednak, że regionalne skutki uderzenia asteroidy mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.

Czytaj więcej

NASA: Na Marsie pobrano próbkę skały „niepodobną do niczego, co widzieliśmy”

Skutki uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię: Jeden zaskakuje

Jak przyznał Lan Dai, główny autor badania cytowany w komunikacie IBS, gwałtowne uderzenie zimy może negatywnie wpłynąć na warunki klimatyczne, a tym samym na wzrost roślin. W efekcie może to prowadzić w ekosystemach lądowych i morskich do początkowego ograniczenia fotosyntezy o 20-30 proc. i spowodować ogromne zakłócenia w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym.

Naukowców zaskoczyły wyniki symulacji dotyczące oceanów. Pokazały one, że plankton w oceanach może odrodzić się już w ciągu sześciu miesięcy od uderzenia asteroidy, a następnie wzrosnąć do poziomu, którego nie obserwuje się nawet w normalnych warunkach klimatycznych. Zdaniem badaczy, to wynik obecności żelaza w pyle z asteroidy.

Ostatnie duże uderzenie asteroidy w naszą planetę miało miejsce 66 mln lat temu i prawdopodobnie spowodowało wyginięcie dinozaurów. Asteroida ta miała średnicę ok. 10-15 km.

Asteroida Bennu za 157 lat może uderzyć w Ziemię

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Kosmos
Rośnie groźba zderzenia Ziemi z asteroidą. Chodzi o 2032 rok
Kosmos
Zbliża się pełnia Księżyca w lutym 2025. Kiedy obserwować Śnieżny Księżyc?
Kosmos
NASA: Na Marsie pobrano próbkę skały „niepodobną do niczego, co widzieliśmy”
Kosmos
Co pogarsza wzrok astronautów? Ważne wyniki eksperymentów polskich badaczek
Kosmos
Tajemniczy „śpiew” z kosmosu. Badacze zaskoczeni nową lokalizacją sygnału