Prof. ?Shuji ?Nakamura, Uniwersytet ?w Santa Barbara
Ma 60 lat, przyszedł na świat w 1954 roku w Ikata w Japonii, ale jest obywatelem USA. Pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.
Zazwyczaj laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki mają za sobą kariery związane wyłącznie z pracą uniwersytecką. Jednak ten noblista nie jest typowy pod tym względem. Po ukończeniu Uniwersytetu Tokushima (1977) i dwuletnim stażu w Nagoya Institute of Technology rozpoczął pracę nad niebieskimi diodami w firmie Nichia Chemicals. Doktoryzował się stosunkowo późno, dopiero w 1994 roku. Do Stanów Zjednoczonych przeniósł się w 1999 roku już z poważnym naukowym dorobkiem, jako autorytet w dziedzinie niebieskich diod.
W 2001 roku zażądał od firmy Nichia dodatkowego wynagrodzenia za swój wynalazek. Szefowie w dowód uznania wypłacili mu początkowo tylko... 180 dolarów. Sąd przyznał mu wstępnie 180 mln dolarów odszkodowania, jednak strony doszły do porozumienia i stanęło na „tylko" 9 mln.
Nakamura ma na swoim koncie ponad 100 patentów w Japonii ?i USA. Otrzymał także wiele nagród. Ostatnie to m.in. Doctor of Engineering (Hongkong 2008), Harvey Prize (Izrael 2009) i Inventor of the Year (USA 2012). Gdy odebrał telefon z wiadomością o Noblu, zaniemówił, a raczej powtórzył kilkanaście razy: „To niemożliwe! To niewiarygodne!". Naukowiec współpracuje z Wrocławskim Centrum Badań EIT. Dwukrotnie gościł w stolicy Dolnego Śląska, ostatnio w sierpniu br. na światowej konferencji IWN2014. —k.k.
Prof. ?Hiroshi? Amano, Uniwersytety ?Nagoya i Meijo
54-letni badacz urodził się w 1960 r. w Hamamatsu w Japonii. Jest profesorem Uniwersytetu Nagoya. Nad półprzewodnikami azotkowymi, które w końcu doprowadziły do stworzenia niebieskich diod, pracował od 1982 r., gdy jeszcze jako student trafił do laboratorium innego tegorocznego noblisty Isamu Akasakiego. Doktoryzował się w 1989 r. na Wydziale Elektryki i Elektroniki Uniwersytetu Nagoya. Trzy lata później rozpoczął pracę także na Uniwersytecie Meijo w tym mieście.
O sobie mówić nie lubi, natomiast podkreśla, że misją jego zespołu jest praca nad technologiami tanimi, ekologicznymi, które poprawiają warunki życia „w sposób zrównoważony", czyli przez opracowywanie urządzeń przyjaznych dla środowiska, trwałych i bardzo wydajnych pod względem energetycznym. Wielką wagę przykłada do kształcenia kolejnych pokoleń naukowców, tak aby progi uczelni opuszczali ludzie przygotowani do samodzielnej pracy w swoich dziedzinach. „Jeśli wciąż nie wiesz, jakie masz marzenia lub cele w życiu, z radością pomo-?żemy ci je odnaleźć" – napisał ?w krótkim życiorysie zamieszczonym na stronie internetowej Uniwersytetu Nagoya. Jest autorem ok. 400 artykułów naukowych. Otrzymał wiele wyróżnień, ostatnie to Takeda Award i nagroda Ministerstwa Edukacji Japonii. —k.k.