Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej, niż naukowe ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Magnetyczny biegun północny to kierunek, który wskazują igły kompasu. Ponieważ pole magnetyczne naszej planety nie jest symetryczne względem osi jej obrotu, bieguny północny i południowy nie leżą dokładnie po przeciwnych stronach planety. Południowy i północny biegun magnetyczny nie pokrywają się też z północnym i południowym biegunem geograficznym. Różnica kierunków magnetycznego i geograficznego to tzw. deklinacja. Dodatkowo bieguny magnetyczne zmieniają swoje położenie w czasie.
Z czego wynika ruch biegunów magnetycznych Ziemi?
Badania sejsmiczne prowadzone na początku XX w. udowodniły, że nasza planeta składa się z kilku warstw: ze stałego jądra wewnętrznego złożonego z niemal czystego żelaza, z płynnego jądra zewnętrznego również złożonego głownie z żelaza, skalnego płaszcza i skorupy ziemskiej. Uważa się, że to właśnie jądro zewnętrzne (położone na głębokości ok. 3 tys. km) w znacznej części odpowiada za wytworzenie pola elektromagnetycznego wokół naszej planety.
Czytaj więcej
Najnowsze odkrycie Teleskopu Webba dotyczy trzech masywnych galaktyk z okresu wczesnego Wszechświata. Nietypowe właściwości obiektów stawiają pod znakiem zapytania aktualne modele formowania się galaktyk. Co dokładnie zaskoczyło astronomów?
Jądro zewnętrzne jest cały czas w ruchu (naukowcy porównują je do oceanu super gorącego, wirującego żelaza). Oznacza to, że również pole magnetyczne i bieguny magnetycznie ulegają zmianom. „Bieguny magnetyczne przesuwają się, ponieważ pole magnetyczne jest aktywnie generowaną cechą naszej planety – jądra zewnętrznego” – tłumaczy „Newsweekowi” William Brown, badacz geomagnetyzmu z Brytyjskiego Instytutu Geologicznego (BGS).