Najnowsze wyniki odkrycia dokonanego przy pomocy Teleskopu Webba (JWST) opublikowano 13 listopada w czasopiśmie “Nature”. Badanie wykonał międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE).
Teleskop Webba „rzuca kolejną niespodziankę”
Publikacja badaczy powstała dzięki programowi FRESCO, w którym astronomowie wykorzystują możliwości spektrografu NIRCam/grism Teleskopu Webba. Badanie wykonane w podczerwieni pozwoliło astronomom namierzyć obiekty zlokalizowane w głębszych i starszych częściach kosmosu. Plusem zdjęć w podczerwieni – wykonanych przez Teleskop Webba – jest m.in. możliwość namierzenia ciał niebieskich, które są przesłonięte dużą ilością pyłów (i z tego powodu mniej lub zupełnie niewidoczne dla innych teleskopów). Dzięki swoim możliwościom technologicznym Teleskop Webba dostarcza coraz ciekawszych odkryć obiektów powstałych w okresie tzw. wczesnego Wszechświata.
- Już w pierwszych kilku latach działania JWST rzucił nam kilka niespodzianek. Na wiele sposobów pokazał nam, że niektóre galaktyki dojrzewają szybko w pierwszych rozdziałach historii kosmosu – wyjaśnia na łamach portalu livescience.com współautor badania Stijn Wuyts, profesor astronomii z Uniwersytetu w Bath.
Czytaj więcej
Naukowcy z NASA ponownie przyjrzeli się danym z misji sondy Voyager 2 z 1986 roku i po niemal 40 latach dokonali odkrycia, które zupełnie zmienia postrzeganie Urana. Zgodnie z nowymi ustaleniami ta lodowa planeta i jej pięć największych księżyców mogą wcale nie być martwymi światami, jak dotąd sądzono.
Jak powstały trzy gigantyczne, czerwone galaktyki?
Nowe odkrycie międzynarodowego zespołu astronomów dotyczy trzech gigantycznych galaktyk. Zaobserwowane obiekty wyróżniają się trudną do wyobrażenia masą i wysoką zawartością pyłu, który na zdjęciach Teleskopu Webba jest widoczny w postaci charakterystycznej, czerwonej „poświaty”. Według szacunkowych obliczeń astronomów, każda z trzech odkrytych galaktyk może mieć masę 100 miliardów razy większą niż Słońce. Wiek obiektów oceniono na ponad 12,8 miliarda lat. Trzy galaktyki określone przez badaczy mianem „Czerwonych Potworów” powstały ok. miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Kluczowe pytanie, które pojawiło się po odkryciu tych obiektów, dotyczy szybkości procesu ich powstawania. Zdaniem astronomów masa odkrytych galaktyk wskazuje na niezwykle szybkie tempo.