- uprawnień przysługujących policjantowi na podstawie art. 44 ust. 2 uop (wypłaty uposażenia policjantowi zwolnionemu ze względu na interes służby czy likwidację jednostki lub jej reorganizację połączoną ze zmniejszeniem obsady etatów, do końca okresu ciąży oraz trwania jednego z urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich np. urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego).
W świadectwie służby zamieszcza się także informacje o wysokości i składnikach uposażenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach, jeżeli policjant złożył w tej sprawie pisemny wniosek co najmniej siedem dni przed zwolnieniem ze służby. W razie złożenia wniosku już po zwolnieniu ze służby wydaje się nowe świadectwo służby w terminie siedmiu dni od dnia złożenia tego wniosku.
Prawo do sprostowania
Jeśli policjant stwierdzi, że otrzymane przez niego świadectwo służby jest niepełne lub zawiera błędne informacje, może złożyć wniosek o jego sprostowanie w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Wniosek taki trafić powinien do przełożonego właściwego w sprawach osobowych, który to świadectwo wydał.
Jeśli uzna on racje byłego funkcjonariusza, ma obowiązek wydać mu nowy, poprawiony dokument. Ma na to siedem dni od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie.
Jeśli jednak stwierdzi, iż żądanie policjanta jest niezasadne, odmawia sprostowania świadectwa. Przy czym swoją odmowę ma obowiązek uzasadnić. Tak stanowi § 28 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów. Z cytowanych przepisów nie wynika forma prawna, w jakiej odmowa świadectwa służby winna być dokonywana. Stąd pojawiające się w praktyce wątpliwości co do jej charakteru prawnego.
To nie decyzja
W tej kwestii wypowiedział się niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. W uzasadnieniu wyroku z 14 października 2015 r. (I OSK 341/14) przypomniał o utrwalonym już w orzecznictwie sądów administracyjnych poglądzie, iż załatwienie sprawy następuje przez wydanie decyzji tylko wówczas, gdy z mocy przepisów prawa materialnego lub innych załatwienie sprawy powinno nastąpić w tej formie prawnej.