Resort Bodnara chce przejąć kontrolę nad uczelnią Ziobry. Gotowy projekt

Zbliża się koniec utworzonej przez Zbigniewa Ziobrę Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Resort Adama Bodnara proponuje reformę, dzięki której m.in. przejmie nadzór nad uczelnią.

Publikacja: 13.08.2024 15:29

Resort Bodnara chce przejąć kontrolę nad uczelnią Ziobry. Gotowy projekt

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

– Funkcjonowanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, budzi nasze wątpliwości – mówił w maju minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Wtórowała mu wiceszefowa resortu Maria Ejchart twierdząc, że mimo wielomilionowego budżetu, uczelnia ta nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej.

– W wyniku zmian legislacyjnych ze szkoły, która kształciła kadry więzienne, funkcjonariuszy Służby Więziennej stała się akademią, która była kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj to jest szkoła, która nie kształci funkcjonariuszy – przekonywała Ejchart.

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. Bodnar zlikwiduje szkołę Ziobry?

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości powstała w 2018 r., przy czym dwukrotnie zmieniała nazwę. Jej statutowym celem jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz kadr organów wymiaru sprawiedliwości. Od 2023 r. rektorem-komendantem tej uczelni jest 31-letni prawnik, dr Michał Sopiński. Wcześniej był działaczem Solidarnej Polski i urzędnikiem w resorcie Zbigniewa Ziobry. Jego kadencja upływa dopiero w 2028 r., a z uwagi na sposób powoływania rektora przez senat uczelni, resort sprawiedliwości nie może go odwołać. Co więcej, władze uczelni nie podlegają ani ministrowi sprawiedliwości ani dyrektorowi generalnemu Służby Więziennej.

Brak podległości to kolejny zarzut, który obok wątpliwości do jakości kształcenia formułuje wobec uczelni ministerstwo. W związku z tym już w maju kierownictwo resortu zapowiedziało gruntowne zmiany w funkcjonowaniu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Koniec Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Poszły wnioski do prokuratury

Resort Adama Bodnara proponuje likwidację Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Po niemal trzech miesiącach od tych zapowiedzi do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej, który ma doprowadzić do zreformowania uczelni.

Zmiany mają być zasadnicze. Akademia zmieni nazwę na Wyższa Szkoła Służby Więziennej oraz status z uczelni akademickiej na zawodową. Ministerstwo ma odzyskać też realną kontrolę nad działalnością szkoły. Zgodnie z projektem uczelnia będzie nadzorowana przez ministra sprawiedliwości i dyrektora generalnego Służby Więziennej. Ten ostatni będzie też formalnie przełożonym funkcjonariuszy uczelni.

To dyrektor generalny SW ma ustalać, w porozumieniu z rektorem, program studiów. Dzięki temu – według resortu – treści przekazywane na uczelni będą dostosowane do rzeczywistych potrzeb służby i zadań realizowanych przez więziennictwo.

Minister wyznaczy rektora uczelni Służby Więziennej

Kluczowa zmiana dotyczy szefa uczelni. Na jej czele, tak jak obecnie, będzie stał rektor-komendant. Wyznaczać i odwoływać go będzie jednak minister sprawiedliwości, co – w ocenie autorów przepisów – zapewni ministerstwu wpływ na kształcenie kadr w więziennictwie. Również prorektor będzie wyznaczany przez szefa MS, w tym przypadku na wniosek dyrektora generalnego SW.

Co istotne projekt przewiduje też wygaszenie kadencji rektora i senatu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, z czym wiązać się będzie konieczność pilnego wyboru nowych władz uczelni. Minister sprawiedliwości będzie miał też nie więcej niż 30 dni na audyt wszystkich nieruchomości uczelni, w którym oceni ich rzeczywistą przydatność dla funkcjonowania szkoły.

Na ten aspekt resort zwracał uwagę już wielokrotne. Wiceministra Ejchart informowała w maju, że Akademia Wymiaru Sprawiedliwości posiada liczne nieruchomości w całym kraju m.in. w Warszawie i w Zakopanem. Mowa o nieruchomościach przekazanych uczelni przez byłego wiceszefa MS Marcina Romanowskiego z zasobów Służby Więziennej, które zdaniem obecnego kierownictwa resortu były niezbędne dla tej służby.

Jeśli minister uzna, że te nieruchomości nie są przydatne szkole, to będzie mógł je nieodpłatnie przejąć i przekazać je innej jednostce Służby Więziennej.

Z publikacji na stronach rządowych wynika, że Rada Ministrów planuje przyjąć proponowany przez MS projekt nowelizacji w czwartym kwartale tego roku.

Etap legislacyjny: projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu

Czytaj więcej

Bodnar chce dyscyplinarki dla rektora "kuźni kadr Suwerennej Polski"

– Funkcjonowanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, budzi nasze wątpliwości – mówił w maju minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Wtórowała mu wiceszefowa resortu Maria Ejchart twierdząc, że mimo wielomilionowego budżetu, uczelnia ta nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niepełnosprawni
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu
Sądy i trybunały
Iustitia będzie bronić neosędziów? Ważne słowa sędziego Igora Tulei
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę. Donald Tusk zmienia swoją decyzję
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Sądy i trybunały
Plan Adama Bodnara na tzw. neosędziów. Prawnicy komentują
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności