Apple sprzeciwia się żądaniom akcjonariuszy dotyczącym rezygnacji z programów różnorodności. Firma produkująca iPhone'a zaapelowała do akcjonariuszy o głosowanie przeciwko wnioskowi na corocznym walnym zgromadzeniu zaplanowanym na koniec lutego tego roku.
Czytaj więcej
Meta ogłosiła, że kończy swoje programy różnorodności, równości i integracji. To kolejny sposób, w jaki koncern Marka Zuckerberga chce zdobyć przychylność prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa tuż przed inauguracją.
W ostatnich miesiącach wiele amerykańskich firm wyeliminowało lub ograniczyło programy na rzecz różnorodności, równości i integracji (DEI) wśród swoich pracowników. W piątek właściciel Facebooka koncern Meta ogłosił również, że jego programy DEI zostaną zakończone „w obliczu zmieniającego się krajobrazu prawnego i politycznego”. Akcjonariusze uzasadnili swój wniosek argumentem, że wymogi dotyczące różnorodności mogą prowadzić do dyskryminacji pracowników, a nawet pozwów sądowych. Powołali się na dwa orzeczenia Sądu Najwyższego USA – informuje agencja dpa.
Apple zapowiada, że pozostanie „woke”
Apple odpowiedziało, że propozycja jest niedopuszczalną ingerencją w codzienną działalność firmy. Jeśli chodzi o ryzyko prawne, grupa opracowała procedury mające na celu jego minimalizację.
Inicjatywy DEI od lat są ostro krytykowane przez Partię Republikańską prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa. Innym zagorzałym przeciwnikiem tego rozwiązania jest miliarder z branży technologicznej i obecny powiernik Trumpa, Elon Musk.