Postępowanie dyscyplinarne funkcjonariuszy podlega kontroli sądu. Policjant, który nie godzi się z wydanym w jego sprawie orzeczeniem dyscyplinarnym, może najpierw odwołać się od niego do wyższego przełożonego, a następnie, gdy jego odwołanie nie odniesie oczekiwanego skutku, zaskarżyć je do sądu administracyjnego. Możliwość taką daje policjantom art. 138 ustawy o policji (dalej uop).
Wszczęcie odrębnej procedury
Funkcjonariusz może też próbować wzruszyć orzeczenie już po jego uprawomocnieniu. Wymaga to jednak wszczęcia odrębnej procedury, tj. wznowienia postępowania dyscyplinarnego, na podstawie art. 135r uop. I jest to jedyny sposób, w jakim dojść może do zmiany prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego. Nie mają tu bowiem zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (kpa), dotyczące zmiany ostatecznej decyzji administracyjnej.
Potwierdza to postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2014 r. (I OSK 2251/14). Zgodnie z nim w rozdziale 10 ustawy o policji zatytułowanym „Odpowiedzialność dyscyplinarna i karna policjantów" zawarta jest zarówno materialnoprawna regulacja odpowiedzialności policjantów, jak i regulacja procesowa postępowania dyscyplinarnego. Są to unormowania pełne, dotyczące wszczęcia, przebiegu i formy zakończenia postępowania dyscyplinarnego. Ustawa o policji nie odsyła bowiem do przepisów kpa. Również art. 1 pkt 1 i 2 kpa nie daje podstawy do stosowania przepisów tego kodeksu do postępowania dyscyplinarnego.
Sprawa odpowiedzialności dyscyplinarnej nie jest sprawą indywidualną rozstrzyganą w formie decyzji administracyjnej (por. wyrok NSA z 5 grudnia 2006 r., 1 OSK 472/06). Policjant nie może się zatem skutecznie domagać uchylenia lub zmiany orzeczenia na mocy art. 154 czy 155 kpa czy stwierdzenia jego nieważności w trybie art. 156 kpa.
Skarga do sądu
Od orzeczenia oraz postanowienia kończącego postępowanie dyscyplinarne policjantowi przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Termin do wniesienia takiej skargi wskazany jest w art. 53 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej ustawa o postępowaniu). Wynosi on 30 dni od daty doręczenia prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego. Niezaskarżenie orzeczenia dyscyplinarnego do sądu nie stanowi przeszkody do późniejszego złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. Oczywiście, jeśli zajdą przesłanki, uzasadniające takie wznowienie (patrz ramka: Co mówi prawo).