Aktualizacja: 25.02.2025 09:03 Publikacja: 22.02.2023 07:05
Foto: Adobe Stock
Pracownicy Służby Więziennej łatwiej uzyskają pomoc psychologiczną. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej, przyjętej przez rząd. Będą też zmiany w orzecznictwie lekarskim kandydatów do Służby Więziennej. W proces rekrutacji będą mogły być włączone jednostki służby medycyny pracy SW. Ma to usprawnić procedury naboru i zachęcić nowych kandydatów do wstąpienia do Służby Więziennej. Obecnie średni czas oczekiwania od skierowania kandydata do służby w Służbie Więziennej na komisję lekarską do momentu otrzymania orzeczenia o zdolności do pełnienia służby to mniej więcej dwa miesiące. Najdłużej czeka się do specjalistów, np. kardiologa czy okulisty.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Kierujący, zamierzający wykonać skręt w lewo, nie jest zobowiązany do upewnienia się, czy nie jest wyprzedzany - orzekł Sąd Najwyższy.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
Od soboty 15 lutego do środy 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2024 rok. Jest to możliwe w formie tradycyjnej – papierowej, a także elektronicznej. Wyjaśniamy, jak złożyć zeznanie przez Twój e-PIT oraz w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
W wieku 63 lat po ciężkiej chorobie zmarł sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi Jarosław Papis. Orzekał w sprawach, które trafiały na pierwsze strony gazet.
Wprowadzenie zryczałtowanej opłaty za używanie w celi np. dodatkowego sprzętu elektronicznego miało być elementem przywracania sprawiedliwości społecznej. W praktyce okazało się być źródłem frustracji z powodu nie do końca sprawiedliwych zasad naliczania należności.
Ministerstwo Aktywów Państwowych poszukuje nowej siedziby dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Zamknięcie tej placówki zostało wykorzystane w ataku na Rafała Trzaskowskiego.
Do zawierania transakcji obejmujących kryptoaktywa niezbędny jest dostęp do klucza prywatnego. Jeśli ten ostatni pozostanie w rękach oskarżonego, to zastaw na bitcoinie mógłby być nieegzekwowalny. A to w praktyce wypaczyłoby sens tego rodzaju poręczenia majątkowego.
Posłowie pracują nad rozszerzeniem elektronicznego portfela na dokumenty w ramach aplikacji mObywatel. Ma trafić do niego legitymacja strażaka OSP.
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych poprzez dopuszczenie do nieodpłatnego korzystania z pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury. Zarzuca obecnemu ministrowi Adamowi Bodnarowi i prezesom warszawskich sądów manipulowanie przy wyłanianiu sędziów do spraw karnych. Chodzi o tzw. aferę Funduszu Sprawiedliwości. Resort odpowiada, że jest to skandaliczne wprowadzanie opinii publicznej w błąd przez posła PiS.
– Rosja jest osłabiona, ale nie straciła kłów – mówi gen. broni rez. dr Jarosław Gromadziński, były dowódca Eurokorpusu oraz 18. Dywizji Zmechanizowanej „Żelaznej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas