Jak przypomina na swojej stronie Dziennik Łódzki, sędzia Jarosław Papis ostatnio był sędzią Sądu Apelacyjnego w Łodzi, a wcześniej sądził w Sądzie Okręgowym w Łodzi, którego przez pewien okres był rzecznikiem prasowym. Pełnił też funkcję sędziego dyscyplinarnego.
Sprawa łowców skór, czyli jeden z najsłynniejszych procesów w historii Łodzi
Orzekał w jednym z najsłynniejszych procesów w dziejach Łodzi. Chodzi o aferę tzw. łowców skór. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną w styczniu 2002 r. kiedy to media ujawniły, że w łódzkim pogotowiu handlowano informacjami o zgonach, a być może nawet celowo zabijano pacjentów. Media nadały "bohaterom" sprawy makabryczny przydomek - "łowcy skór". "Skórą" w ich żargonie były ludzkie zwłoki. W czerwcu 2008 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie skazał dwóch byłych sanitariuszy łódzkiego pogotowia oskarżonych o zabójstwa 5 pacjentów – Andrzej N. skazany został na dożywocie zaś Karol B. na 25 lat więzienia. Dwóch byłych lekarzy pogotowia oskarżonych o narażenie życia 14 pacjentów, którzy zmarli, zostało skazanych na 5 i 6 lat więzienia. Wyrok w tej sprawie podtrzymał Sąd Najwyższy.
Inne znane procesy z udziałem sędziego Papisa dotyczyły m.in. tzw. łódzkiej ośmiornicy oraz osławionej „bestii z Lumumbowa”. Jak pisze Dziennik Łódzki, chodzi o ochroniarza Mirosława Ż., który na osiedlu studenckim Lumumbowo brutalnie zgwałcił i zamordował piękną 22-letnią studentkę, po czym przez wiele lat ukrywał się w Rosji. Oprawca został skazany na 25 lat więzienia.
Sędzia Jarosław Papis zmarł w niedzielę 23 lutego.
Czytaj więcej
Wyroki dożywocia i 25 lat więzienia dla łódzkich sanitariuszy: Andrzeja Nowocienia i Karola Banasia oraz 6 lat więzienia dla lekarza pogotowia Janusza Bulińskiego są ostateczne