Przyszli sędziowie i prokuratorzy nie będą musieli jeździć po nauki tylko do Krakowa

We wtorek podpisano porozumienie w sprawie utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku.

Publikacja: 25.02.2025 09:04

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie

Foto: PAP / Jacek Bednarczyk

mat

Ministerstwo sprawiedliwości w wydanym komunikacie zwraca uwagę, że polski wymiar sprawiedliwości od lat zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi. Jednym głównych czynników takiego stanu rzeczy jest niedostateczna liczba absolwentów studiów prawniczych z obszaru województw północnej i środkowej Polski. To utrudnia obsadzanie etatów orzeczniczych w sądach i prokuraturach zlokalizowanych w mniejszych miastach tych regionów.

Ma się to zmienić dzięki utworzeniu filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku. We wrześniu ub. roku podpisano list intencyjny w tej sprawie. We wtorek 24 lutego poczyniono kolejny krok, a mianowicie zawarto porozumienie pomiędzy KSSiP, Uniwersytetem Gdańskim oraz Ministrem Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Przyszli sędziowie i prokuratorzy będą uczyć się nie tylko w Krakowie

Zachęcić absolwentów prawa z północnej Polski do podjęcia szkolenia na przyszłych prokuratorów i sędziów

- Jesteśmy w trakcie uruchamiania filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie absolwentów prawa z północnej Polski do podjęcia szkolenia na przyszłych prokuratorów i sędziów. Obecne umiejscowienie szkoły głównie w Krakowie powoduje znaczną dysproporcję w liczbie kandydatów z północnej i południowej Polski – mówił podczas spotkania wiceminister Arkadiusz Myrcha.

Filia KSSiP w Gdańsku ma umożliwić młodym prawnikom z regionu dostęp do wysokiego poziomu kształcenia, bez konieczności podróżowania do Krakowa. Placówka będzie kształcić aplikantów sądów i prokuratury, sędziów, prokuratorów, asesorów prokuratury, asystentów i urzędników.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie rozpoczęła działalność 4 marca 2009 r. Jak przypomina resort sprawiedliwości, jest to jedyna centralna instytucja odpowiedzialna za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury w Polsce. Szkoła prowadzi aplikacje zawodów prawniczych, szkoli sędziów i prokuratorów, prowadzi analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dotyczących kompetencji i kwalifikacji pracowników wymiaru sprawiedliwości. KSSiP współpracuje także ze krajowymi i zagranicznymi uczelniami wyższymi, a także instytucjami naukowo-badawczymi.

Czytaj więcej

Zmiany w KSSiP. Neosędziowie nie będą szkolić przyszłych sędziów i prokuratorów
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej