Jak zauważono w najnowszym komunikacie, wymiar Sprawiedliwości od lat boryka się z problemami kadrowymi wynikającymi m.in. z niedostatecznej liczby absolwentów studiów prawniczych z obszaru województw północnej i środkowej Polski. W efekcie powiększają się trudności w obsadzaniu etatów orzeczniczych w sądach oraz prokuraturach zlokalizowanych w miastach powiatowych tych regionów.

Filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku

W piątek 6 września 2024 r. wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, władze regionu, przedstawiciele środowiska naukowego oraz reprezentanci gdańskiego wymiaru sprawiedliwości podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia filii KSSiP w Gdańsku. Mają być w niej kształceni aplikanci sądów i prokuratury, a także sędziowie, prokuratorzy, asesorzy prokuratury, asystenci i urzędnicy.

Sygnatariuszami dokumentu są: Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska; Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska; Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego; Prof. dr hab. Piotr Stepnowski – Rektor Uniwersytetu Gdańskiego; Dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; Artur Lesiak – Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku; Paweł Pik - Prokurator Regionalny w Gdańsku.

Jak przypomina Ministerstwo Sprawiedliwości, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie rozpoczęła działalność 4 marca 2009 r. Jest to jedyna centralna instytucja odpowiedzialna za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury w Polsce. Szkoła prowadzi aplikacje zawodów prawniczych, szkoli sędziów i prokuratorów, prowadzi analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dotyczących kompetencji i kwalifikacji pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Zmiany w KSSiP. Neosędziowie nie będą szkolić przyszłych sędziów i prokuratorów