Kilka dni temu rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że Paweł S., twórca marki Red is Bad, wyszedł z aresztu „po wpłaceniu poręczenia majątkowego” w postaci 2,5 bitcoina. Informacja ta poruszyła opinię publiczną, a pytania o dopuszczalność takiego działania zaczęły się mnożyć. Tematyka ta zainteresowała zarówno prawników zajmujących się prawem karnym, jak i tych, którzy wprawdzie z tym prawem nie mają zbyt wiele do czynienia, ale za to specjalizujących się w prawie kryptoaktywów.
Czytaj więcej
Twórca marki Red is Bad Paweł S. wyszedł z aresztu po wpłaceniu poręczenia majątkowego, a konkretnie 2,5 bitcoina o wartości ok. 1 mln zł. - Miał do tego prawo – wyjaśnia prokuratura.
Sprawa Red is Bad. Czy bitcoin jest środkiem płatniczym w rozumieniu prawa?
Jak podaje serwis Money.pl prok. krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że bitcoin jest środkiem płatniczym oraz że można nim płacić jak pieniądzem elektronicznym. Wydaje się, że w tym przypadku zastosowano niezbyt fortunny dobór słów. Ale od początku. Kryptowaluty zaliczają się do szerszej kategorii kryptoaktywów. Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta, która jest uznawana za środek przechowywania wartości, swego rodzaju złoto cyfrowe i przypisuje jej się funkcję płatniczą.
Wspomniana funkcja płatnicza wcale jednak nie oznacza, że bitcoin ma moc umarzania zobowiązań pieniężnych. Może służyć do zaspokojenia wierzyciela, ale tylko wtedy, gdy wierzyciel wyrazi na to zgodę. Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy może umożliwić dokonywanie płatności w bitcoinach, co wynika jednak wyłącznie z jego woli. Choć niektóre państwa, np. Salwador, zdecydowały się na nadanie bitcoinowi statusu prawnego środka płatniczego, to jednak nadal jesteśmy daleko, aby praktyka ta, w przypadku bitcoina, rozprzestrzeniła się na inne państwa.
Mamy już natomiast w UE ramy prawne służące emitowaniu tzw. stablecoinów, w których należy upatrywać przyszłości rynku kryptoaktywów. Stablecoiny to takie kryptoaktywa, które za sprawą powiązania z innym aktywem (np. walutą urzędową) mają utrzymywać stabilną wartość. Rozporządzenie 2023/1114 w sprawie rynku kryptoaktywów (MiCAR) zawiera przepisy odnoszące się do takich stablecoinów, a mianowicie tokenów powiązanych z aktywami (ART – ang. asset-referenced token) oraz tokenów będących pieniądzem elektronicznym (EMT – ang. electronic money token).