Pierwotną funkcją aplikacji mObywatel jest elektroniczny portfel na dokumenty. Obecnie można w niej znaleźć mDowód, mPrawo jazdy, a także dokumenty potwierdzające uprawnienia zawodowe. Swój dokument znajdą m.in. pielęgniarki, lekarze, adwokaci, radcy prawni czy inżynierowie budownictwa. Wkrótce dołączyć mogą do nich strażacy-ochotnicy.
Czytaj więcej
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Legitymacja OSP w aplikacji mObywatel
Jak informuje branżowy portal remiza.com.pl, sejmowa podkomisja stała do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o OSP. Jej aktualna wersja zakłada, że strażak ratownik OSP na czas pełnienia tej funkcji otrzymuje legitymację w postaci dokumentu mobilnego, który znajdzie się w aplikacji mObywatel.
Legitymacja będzie zawierała dane strażaka, numer PESEL, fotografię, numer legitymacji, nazwę jednostki OSP i gminy oraz daty wydania i ważności.
Aby otrzymać legitymację, strażak będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do wójta/burmistrza/prezydenta miasta lub na podstawie porozumienia do zarządu jednostki OSP lub zarządu oddziału gminnego OSP. Następnie po weryfikacji dane wprowadzane zostaną do rejestru legitymacji.