Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obecnie w Polsce żyje ponad 6 tys. osób w wieku powyżej 100 lat i liczba ta będzie systematycznie rosła. Każdemu z tych seniorów przysługuje świadczenie honorowe. Po waloryzacji będzie ono wyższe o 5,5 proc., czyli o prawie 350 złotych.
Komu przysługuje świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Świadczenie stanowi comiesięczny dodatek do pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych i jest przyznawane dożywotnio.
1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Zastąpiła ona obowiązujacy wcześniej pozaustawowy mechanizm, który działał od ponad 50 lat. Zgodnie z nim wysokość świadczenia odpowiadała kwocie bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Wysokość świadczeń poszczególnych seniorów różniła się więc w zależności od tego, kiedy zostały przyznane. Dodatek ten nie podlegał waloryzacji.
Czytaj więcej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) poinformowało, że jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace nad zmianami w systemie orzekania o niepełnosprawności. Nowe zasady uwzględniać będą postulaty osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Zgodnie z nowymi przepisami, od początku 2025 roku świadczenie honorowe dla wszystkich stulatków wynosi tyle samo, niezależnie od rocznika. Świadczenie z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznane przed 1 stycznia 2025 r. zostało od nowego roku podwyższone, a od marca zostanie zwaloryzowane.