Pośmiertne gry z Marquezem, czyli czego nie przegapić na Big Book Festivalu

Od 22 do 24 czerwca trwa 12. edycja Big Book Festival w Warszawie, najbardziej inspirującego festiwalu książkowego w Polsce. Jakich wydarzeń nie warto przegapić? Które dyskusje, spotkania i premiery zapowiadają się szczególnie ciekawie? Podpowiadamy.

Publikacja: 21.06.2024 09:44

Pośmiertne gry z Marquezem, czyli czego nie przegapić na Big Book Festivalu

Foto: materiały prasowe

Big Book Festival to jedno z najciekawszych wydarzeń w Polsce skupionych na książkach i literaturze. Festiwal uciekający od formuły targów książki, a zarazem niestroniący od spotkań autorów z czytelnikami.

Big Book Festival — bogactwo pomysłów

Pomysłodawczynie BBF, Anna Król i Paulina Wilk, od 12 lat układają program tak, by wyważyć proporcje pomiędzy wydarzeniami o charakterze jednorazowym, niepowtarzalnym: spotkań autorskich, dyskusji, spektakli, koncertów, performansów, odczytów, improwizowanych przedstawień, gier i zabaw. Z czasem ten letni festiwal przerodził się w całoroczną działalność i bogaty kalendarz wydarzeń w warszawskich – dziś już dwóch – księgarniach: przy Placu Konstytucji w Śródmieściu oraz na Mokotowie, pod adresem Dąbrowskiego 81.

Oto lista wydarzeń, które zapowiadają się najciekawiej na tegorocznym Big Booku. Część z nich będzie transmitowana w internecie w mediach społecznościowych BBF na YouTube oraz Facebooku.

Czytaj więcej

Big Book Festival: Karnawał albo święto książki

„Panika” – spektakl otwarcia, 21.06, godz. 20:00

Lukaas Pärn, estoński pisarz i reżyser, rocznik 1988, który od młodości jeździł po Europie wraz z rodzicami, a od 2023 r. mieszka w Warszawie, przygotował spektakl taneczny na podstawie swoich autorskich tekstów. Za hasło przewodnie obrał tytułową panikę, a w roli głównej (i jedynej) obsadził białoruskiego tancerza Aliakseia Liubchankę (ur. 1992).

Spacer po MDM-ie: „Architektura iluzji”, 22.06, godz. 14:00

Historyk i varsavianista Błażej Brzostek zabierze wszystkich chętnych na wyprawę po Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, wybudowanej w latach 50., symbolicznego miejsca dla powojennej stolicy naznaczonej socrealistyczną architekturą. Przewodnik doskonale zna się na temacie, bo wydał na temat przestrzeni architektoniczno-urbanistycznej Warszawy kilka książek. Ostatnia z nich to wydana w tym roku pozycja „Kawałek świata. Historia Warszawy od początku” (wyd. Muzeum Warszawy).

Spotkanie autorskie z Anią Bas, autorką „Nocnej zmiany”, 23.06, godz. 12:00

Jedna z bardziej intrygujących premier tego lata. „Nocna zmiana” ma oficjalną premierę w Polsce 3 lipca, ale oryginalnie ukazała się już w 2022 r. po angielsku w Wielkiej Brytanii. Ten powieściowy debiut to mieszanka historii obyczajowej, zwariowanego kryminału i satyry społecznej. Ania Bas mieszka i pracuje w Londynie.

Spotkanie z twórcami książki o „1989. Pozytywny mit”, 23.06, godz. 20:00

Najpierw był musical – świetnie przyjęty przez widzów i doceniony przez krytyków, teraz jest książka. Autorzy pomysłu i tekstu Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły spotkają się z publicznością, by raz jeszcze się zastanowić, jak rozmawiać o nieodległej przeszłości, naszej historii najnowszej, transformacji ustrojowej, przełomie lat 80. i 90., by opowieść ta miała szansę stać się inspirująca i atrakcyjna.

Czytaj więcej

Powrót do początku z Big Book Festival

Targ książek, czyli promocje i promki

Zawsze miło coś z festiwalu literatury wynieść, najlepiej torbę wypełnioną książkami. Przez dwa dni imprezy w Big Book Cafe przy Placu Konstytucji będzie wystawiony wielki stół z książkami w atrakcyjnych cenach, używanych, z drugiej ręki i prawie nowych – w cenach 5, 10, 15 i 20 zł.

Casas z Domosławskim o Marquezie, 22.06, godz. 18:00

Artur Domosławski, ceniony biograf i dziennikarz, znawca Ameryki Łacińskiej, rozmawia z Carlosem Marrodanem Casasem, tłumaczem książek Gabriela Garcii Marqueza na temat pośmiertnie wydanej powieści autora „Stu lat samotności” zatytułowanej „Widzimy się w sierpniu” (premiera odbyła się w marcu). Dosyć istotnym szczegółem jest jednak to, że sam tłumacz uważał, że tej książki Marqueza nie należało wydawać – ani nie jest tak dobra jak inne dzieła Kolumbijczyka, ani sam noblista nie planował za życia ani po swojej śmierci jej publikacji.

„Iluzje naszych czasów” – debata, 22.06, godz. 18:00

Trójka rozmówców: poetka i tłumaczka Krystyna Dąbrowska, filozof i psychoterapeuta prof. Andrzej Leder oraz reżyserka filmowa Małgorzata Szumowska, będzie rozmawiać o współczesnych iluzjach, w które uciekamy od rzeczywistości. „Co nam się śni i co nas uwodzi we współczesnym świecie. Czym siebie samych – z osobna i we wspólnotach – sprowadzamy na manowce. Jakim fantazjom oddajemy się bez reszty.” Zapowiedź spotkania brzmi co najmniej enigmatycznie, ale zestaw gości jest tak intrygujący, że coś ciekawego musi się między nimi urodzić.

12. edycja Big Book Festivalu odbędzie się w dniach 21-23 czerwca w Warszawie

Więcej informacji na temat programu, spotkań, transmisji i wejściówek na www.bigbookfestival.pl

Big Book Festival to jedno z najciekawszych wydarzeń w Polsce skupionych na książkach i literaturze. Festiwal uciekający od formuły targów książki, a zarazem niestroniący od spotkań autorów z czytelnikami.

Big Book Festival — bogactwo pomysłów

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Miłosz Festival startuje 30 czerwca w Krakowie
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Literatura
Barbara Nowacka wyrzuciła z lektur pisarza, który przestrzegał przed modelem PiS. I sobą
Literatura
Tokarczuk o korpoludkach i wojnie Putina w przedmowie do „Ziemi Ulro" Miłosza
Literatura
Polska książka kucharska najlepsza w USA. Kim jest Michał Korkosz
Materiał Promocyjny
Tomasz Porawski, dyrektor marki Skoda: Skupiamy się na życzeniach naszych klientów
Literatura
„38 opowiadań”. Tajemnica Bernharda