Marcin Kube

Marcin Kube

Redaktor działu opinie „Rzeczpospolitej”

Dziennikarz i recenzent „Rzeczpospolitej”, redaktor magazynu „Plus Minus”. Pisze o literaturze, filmach i serialach, przeprowadza wywiady z ludźmi kultury. Absolwent prawa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W „Rzeczpospolitej” od 2011 r. Publikował w „Przekroju” i Culture.pl oraz był wydawcą i scenarzystą telewizyjnych programów publicystyczno-kulturalnych, m.in. „Hali Odlotów” (Grand Press 2015 w kategorii „Publicystyka” dla redakcji programu) i „Koło Pióra” (2019-2020) w TVP Kultura.

Podcast „Komisja Kultury”: Jon Fosse – wybitny mistyk czy kiczowaty teolog?

W najnowszym odcinku „Komisji Kultury” rozmawiam z pisarzem Wojciechem Chmielewskim o twórczości noblisty Jona Fossego. Czy literatura może być doświadczeniem mistycznym? Czy możliwe jest pisanie o sobie bez obnażania się? A może w pełni zrozumieć pisarza da się tylko poprzez znajomość jego biografii? Te i inne pytania postawiłem mojemu rozmówcy, by pomóc słuchaczom zgłębić świat jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy.

Claudia Piñeiro: Naszym obowiązkiem jest trwać w mediach społecznościowych

Ludzie przyzwyczaili się już dawno temu, że wyrażam na Twitterze swoje opinie, i jeślibym nagle zniknęła, mogliby poczuć się opuszczeni. A w moim kraju jest już i tak dość powodów, by zwykli ludzie poczuli się porzuceni - mówi Claudia Piñeiro, argentyńska pisarka.

Podcast „Komisja Kultury”: Czy Nobel dla Han Kang to słuszna decyzja?

W najnowszym odcinku podcastu „Komisja Kultury” Marcin Kube rozmawia z Darią Chibner o tegorocznej Literackiej Nagrodzie Nobla

„Hałastra” Moniki Helfer to wzorzec nowoczesnej prozy. Recenzja powieści laureatki Angelusa

„Wprowadzać porządek we wspomnienia – czy to nie byłoby kłamstwem?” – zastanawia się narratorka nagrodzonej Angelusem „Hałastry”. Wspaniałej, pierwszej części rodzinnej trylogii austriackiej pisarki Moniki Helfer.

Podcast „Komisja Kultury”: „Wybraniec” – paszkwil na Trumpa czy uczciwa biografia?

Ruszamy z nowym podcastem na weekendy – „Komisja Kultury”. Co tydzień omawiamy nowe filmy, książki i seriale. Obserwujemy trendy, weryfikujemy hity i przyglądamy się rzeczom pomijanym, o których dopiero za moment będzie głośno. W pierwszym odcinku rozmawiamy o „Wybrańcu”, filmowej biografii Donalda Trumpa.

Eleanor Catton: Ludzie sami wybierają tragiczne zakończenie

Żyjemy jak w samospełniającej się przepowiedni. Nie wierzymy, że można coś odmienić, jeśli taka, a nie inna przyszłość wychodzi nam z algorytmu lub sondażu - mówi Eleanor Catton, nowozelandzka pisarka, laureatka Bookera.

Justyna Najbar-Miller: Szamanka koi narodową traumę

Han Kang wraca do wydarzeń z przeszłości i stara się poznać prawdę, nie odrzucać bolesnej wiedzy o ludobójstwie w Korei Południowej i ją przyswoić. To wszystko ma prowadzić do uleczenia duszy narodu - mówi Justyna Najbar-Miller, tłumaczka, autorka przekładów książek tegorocznej noblistki Han Kang.

Kobiety pod presją, mężczyźni pod wpływem

Nawet jeśli Polacy nieczęsto sięgają po opowiadania, to i tak regularnie dostają mnóstwo nowelistyki, w której mogą przebierać. Choćby dwa nowe tomy z serii „Wschodni Express” – Piret Raud z Estonii i Herkusa Kunčiusa z Litwy, obydwa na wskroś oryginalne.

„Oszustwo”: Tak, żeby wszystkim się podobało

Zadie Smith po siedmiu latach przerwy powraca z „Oszustwem”. Tylko że zamiast jednej 500-stronicowej, gęstej powieści historyczno-obyczajowej dostajemy parę pomniejszych powieści i powiastek. Nie wszystkich do końca udanych.

Tomas Venclova: Litwa ma zawsze rację? Chciałem z tego ślepego zaułka uciec

Ocieplenie w relacjach Litwy z Polską jest faktem. Oczywiście, zawsze znajdą się środowiska wychowane w duchu wrogości, antypolskie, których poglądy nie ulegną zmianie, i mogą tylko przeminąć, zestarzeć się i wymrzeć. Ostatnio są już na szczęście w mniejszości - mówi Tomas Venclova, litewsk poeta.