Targi Książki i Mediów VIVELO – 750 spotkań autorskich i 200 wydarzeń towarzyszących na PGE Narodowym

Podczas czterech dni trwania Targów odwiedzający będą mieli możliwość spotkania się z takimi nazwiskami jak: prezydent Aleksander Kwaśniewski, prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Orłoś, Jarosław Kuźniar, Ałbena Grabowska, Krzysztof Zanussi, Joanna Kuciel-Frydryszak, Radosław Piwowarski.

Publikacja: 17.05.2024 15:00

Targi Książki i Mediów VIVELO – 750 spotkań autorskich i 200 wydarzeń towarzyszących na PGE Narodowym

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Targów VIVELO

Odwiedzający spotkają także takie osoby jak: Sławomir Koper, Anna Rozenberg, Ryszard Ćwirlej, Emilia Dziubak, Cezary Harasimowicz czy Zbigniew Janas. A także Teresa Godlewska – która w swoim życiu była i milionerką i bankrutką, Filip Chajzer, który promował będzie swoją autobiografię, Anna Wendzikowska, która poszuka z czytelnikami drogi ku szczęściu a lekcji demokracji udzieli Szymon Hołownia, który współtworzył leksykon dla dzieci „40 haseł o demokracji”.

Autorki i autorzy literatury Young Adult & New Adult będą podpisywać książki na płycie głównej PGE Narodowego, wśród nich m.in.: Julia Żugaj i Przemek Corso, Agata Polte, Aleksandra Kondraciuk, Aleksandra Negrońska, Izabella Nowaczyk, Jessica Foks, Joanna Balicka, Zuzanna Bandosz, Julia Brylewska, Julia Popiel, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Rutka, Vela Szulwińska, Weronika Plota, Julia Kubicka, Martyna Keller, Weronika Ancerowicz i Weronika Anna Marczak.

Alfabetyczna lista autorów obecnych na Targach:

https://vivelo2024.exposupport.pl/autorzy

VIVELO Content Creators – możliwość spotkania ulubionych twórców internetowych

VIVELO Content Creators to wydarzenie towarzyszące Targom Książki i Mediów VIVELO w całości poświęcone twórcom internetowym. Na wyjątkowej scenie w sercu PGE Narodowego spotkacie takie osobowości jak Julia Żugaj, dr Adam Mirek, Przemek Kucyk, Klaudia Leclerq ASMR, Prawo Marcina, Ewelina Ross , PKSistersmusic czy ulubione autorki wydawnictwa Niezwykłe oraz twórców ze świata bookmediów. O tym jak tworzyć content rozrywkowy opowiedzą S0ymel, Ta Jedna Ciotka oraz Jano, o fenomenie contentu foodie na żywo porozmawiają Stewunia, Matteo Brunetti i Volodymyr Testardi. Opiekunem VCC jest Kasia Węsierska, dziennikarka radia ESKA.

VIVELO Book Awards 2024 rozdane! Katarzyna Nosowska i Przemek Corso wśród zwycięzców!

VIVELO Book Awards to wyróżnienie dla twórców literatury współczesnej, których praca została najwyżej oceniona przez powołanych do jury ekspertów pod przewodnictwem Agaty Passent. W gronie jurorów zasiedli również Lidia Popiel, Tatiana Mindewicz-Puacz, Zbigniew Hołdys, Grzegorz Kasdepke, Wojciech Birek, Paweł Szaniawski oraz Henryk Sawka.

Pierwszy dzień Targów Książki i Mediów Vivelo zakończył się galą VIVELO Book Awards. Uroczystość została uświetniona występem wokalistki Anny Karwan. Pojawili się także szczególni goście: wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz ambasador Finlandii Päivi Laine, którzy wygłosili swoje przemowy.

Na początek Agata Passent ogłosiła zwycięzcę w kategorii literatura obyczajowa. Wygrał Tomasz Różycki za powieść "Złodzieje żarówek".

- W tym roku wybrałam powieść napisaną przez osobę, która ma język poetycki, język, którego nie da się podrobić, który po prostu zwala z nóg - zapowiadała Agata Passent.

Następnie Paweł Szaniawski wręczył nagrodę w kategorii literatury sensacyjnej i kryminału, którą zdobył Michał Śmielak za "Osadę". Na scenie pojawił się także rysownik Henryk Sawko, który wyczytał zwycięzcę w kategorii reportaż i biografia. Statuetkę zdobyła Stasia Budzisz za książkę „Welewetka. Jak znikają Kaszuby". Kolejną kategorią była najlepsza okładka, którą wręczała Lidia Popiel. I ponownie zwyciężyła „Welewetka. Jak znikają Kaszuby". W kategorii najlepsze tłumaczenie nagrodę wręczał Zbigniew Hołdys, Nagrodzona została Aga Zano za przekład książki "Rodzina Netanjahu”. Tomasz Krawczyk, wiceprezes Time SA, wręczył statuetkę w kategorii nowe technologie. - To kategoria łącząca to, co jakościowe, tradycyjne i współczesne, z tym, co tworzy nadzieję na przyszłość - mówił. Nagroda powędrowała do Katarzyny Nosowskiej za "Nie mylić z miłością". Kolejna kategoria to psychologia. Tatiana Mindewicz-Puacz przekazała nagrodę Oldze Żukowicz i Klaudii Latosik za „Najlepsze przed Tobą o dojrzałej sztuce kochania". Następnie Grzegorz Kasdepke wręczył nagrodę w kategorii literatura dziecięca, którą zdobyli Przemek Corso i Marcelina za "Lato w Białej Dolinie". Pojawiła się także nowa kategoria: komiks, statuetkę wręczył Wojciech Birek, wygrał komiks „Kabuki" Davida Macka.

Strefa #Audio

Strefa #Audio to przestrzeń umożliwiająca zanurzenia się w świecie słuchowisk, seriali audio i podcastów. Anna Senkara – prowadząca Dzień Dobry TVN i autorka podcastu „Royalsi” – opowie co słychać w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Tomasz Raczek porozmawia z drem ekonomii i finansów Jackiem Kotarbińskim o jego najnowszej książce a Jarosław Kuźniar poprowadzi spotkanie na temat strategicznej komunikacji audio. Do tego American Horror Story po polsku. Strefę #Audio przejmują duchy i zjawy – o audioserialu grozy „Pomiędzy” opowiedzą Zygmunt i Wojciech Miłoszewscy oraz Filip Kosior. O wyzwaniach współczesnego człowieka i jego zdrowiu psychicznym porozmawiają dr Joanna Gutral i dr Asia Wojsiat (Podgórska), rozmowę poprowadzi Kaja Gołuchowska.

Jakub Małecki opowie o granicach prawdy i fikcji w nowej powieści „Korowód”. O znakach, literaturze i nowej irracjonalności przedpremiero wokół książki „Znaki zodiaku” Maćka Marcisza. Najbardziej Rozkoszny kucharz świata opowie o kulinarnych odkryciach a nad polskim millenium pochyli się Podcastex. Rozmowę o polskich latach 90. i 00. poprowadzi Kamil Bałuk. Na jednej scenie autorki kryminałów, które rządzą w audio: Majcher, Sinicka i Sobczak, a także: Natalia Szostak, Aleksandra Pakieła, @bookovicz (Maks Kuznowicz), @tostyikawa (Karolina Barbrich), @kingaxvs (Kinga Marszałek) i wielu innych.

Program stref:

https://vivelo2024.exposupport.pl/program-strefy

Nazwiska, nazwiska

Król i królowa polskiej literatury kryminalnej – Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda – pojawią się na Targach VIVELO i będą to jedyne targi książki w stolicy w maju, na których ich spotkacie. W sprzedaży przedpremierowej dostępna będzie najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza - „Zbędni”.

Swoją obecność potwierdzili również: Katarzyna Puzyńska, twórczyni sagi o policjantach z Lipowa, na kanwie których powstał serial telewizyjny „Lipowo. Zmowa milczenia”; Max Czornyj, autor bestsellerowych serii o komisarzu Eryku Deryle; Radomir Wit – autor książki „Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie”, Marcel Moss, który swoją pierwszą powieść „Nie odpisuj” napisał po tym, jak odwiódł internautkę od próby popełnienia samobójstwa oraz dr Zbigniew Nowak autor książki "Kara śmierci. Wybór czy konieczność?" z którym porozmawiamy o najgłośniejszych sprawach kryminalnych i wyrokach.

Gościem będzie też Magda Stachula, prekursorka gatunku domestic noir w Polsce, autorka książki „Idealna” . Podczas spotkania zapytamy scenarzystę Krzysztofa Gurecznego czym bestsellerowy thriller „Nieobliczalna” Stachuli urzekł filmowców, że zdecydowali się na przeniesienie go na ekran. W ekranizacji powieści zagrali m.in.: Agnieszka Grochowska, Julia Wieniawa, Magdalena Cielecka, Dawid Ptak i Andrzej Seweryn oraz Paweł Małaszyński, którego będziemy gościć na Targach VIVELO.

Pełna lista wystawców:

https://vivelo2024.exposupport.pl/lista-wystawcow

Strefa #Psychologia

Strefa #Psychologia będzie to przestrzeń, w której będą wykłady i dyskusje na temat dobrostanu w życiu, refleksji na temat wglądu w siebie, a wszystko wzbogacone będzie wystąpieniami twórców literatury psychologicznej.

Tatiana Mindewicz-Puacz - psychoterapeutka, Mindset & Business Coach, członkini International Coaching Community - opowie o tym, jak nauczyć się ufać samej sobie. Dr hab. Marek Binder pochyli się nad ewolucją ludzkiego mózgu a prof. Tomasz Grzyb spróbuje znaleźć klucz do zrozumienia pokolenia Z. Targi VIVELO to także szansa, żeby spotkać się z Agnieszką i Grzegorzem Święch, którzy znaleźli się na liście Forbes 100 Osób wspierających edukację seksualną w Polsce. Do tego wykład Marty Niedźwieckiej tworzącej podcast „O Zmierzchu”. Zaplanowano również spotkanie z Katarzyną Kucewicz wokół książki „Waga z głowy” oraz z Karolem Jachymkiem, który przedstawi instruktaż poruszania się w cyfrowym świecie, w jakim dziś żyją dzieci. Przed nami 4 dni spotkań w strefie #Psychologia, a wszystko to pod hasłem „Pokolenia". Dr Aleksandra Piotrowska poprowadzi wykład na temat rozwoju mózgu nastolatka, dr hab. Jacek Wasilewski opowie, jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie, Joanna Gutral pochyli się nad pułapkami psychowashingu. a dziennikarka Renata Kim przybliży zagadnienia związane z niebinarnością, czyli tożsamością płciową w której osoba nie czuje się ani mężczyzną ani kobietą albo czuje się po trochu jednym i drugim.

Wydarzenia na stoiskach

https://vivelo2024.exposupport.pl/lista-spotkan

Pojawią się też zagraniczni goście. Na specjalne zaproszenie Targów VIVELO do Warszawy przyleci mistrz grozy - Graham Masterton, autor bestsellerowych horrorów, które Brytyjczyk pisze już od lat siedemdziesiątych. Pojawi się również Terry Hayes – scenarzysta hollywoodzkich hitów „Plan lotu” z Jodie Foster, „Z piekła Rodem” z Johnnym Deppem, „Godzina zemsty” z Melem Gibsonem, obieżyświat i dziennikarz śledczy. Autor thrillera „Pielgrzym”, o którym Graham Masterton powiedział „Wciągający i niepokojący. Zmusza do obgryzania paznokci". Premierę na Targach VIVELO będzie miała najnowsza powieść Hayesa „,Rok szarańczy”.

Wszystkie informacje i plan wydarzeń znajdziecie na www.targivivelo.pl

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Targów VIVELO

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Targów VIVELO

Odwiedzający spotkają także takie osoby jak: Sławomir Koper, Anna Rozenberg, Ryszard Ćwirlej, Emilia Dziubak, Cezary Harasimowicz czy Zbigniew Janas. A także Teresa Godlewska – która w swoim życiu była i milionerką i bankrutką, Filip Chajzer, który promował będzie swoją autobiografię, Anna Wendzikowska, która poszuka z czytelnikami drogi ku szczęściu a lekcji demokracji udzieli Szymon Hołownia, który współtworzył leksykon dla dzieci „40 haseł o demokracji”.

Pozostało 95% artykułu
Literatura
"To dla Pani ta cisza" Mario Vargasa Llosy. "Myślę, że powieść jest już skończona"
Literatura
Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie
Literatura
Nagroda Conrada dla Marii Halber
Literatura
Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Literatura
Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność