„Wraz z nim Austria traci jednego ze swoich najważniejszych i aktualnych autorów, naród polski traci szczerego przyjaciela, a jego koledzy, pisarze i przyjaciele w Ukrainie i Białorusi, tracą żarliwego bojownika o swoją sprawę” – napisało jego macierzyste wydawnictwo Residenz Verlag.
Martin Pollack, tropiciel zbrodni
„Z wielkim smutkiem żegnamy Martina Pollacka - odważnego intelektualistę, autora wielu znakomitych książek i przyjaciela wydawnictwa” - poinformowało Wydawnictwo Czarne, które wydało jego książki „Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu”, „Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki”, „Ojcobójca”, „Dlaczego rozstrzelali Stanisławów”.
Czytaj więcej
Jestem Austriakiem. Mieszkałem w Polsce, Czechach i Jugosławii. Przekonałem się, że trzeba otwarcie mówić o trudnych wątkach w historii. Inaczej się nie da. Nie możemy milczeć - mówi Martin Pollack, pisarz, tłumacz literatury polskiej.
W „Śmierci w bunkrze” opisał historię swojego ojca Gerharda Basta, sturmbannfürera SS, członka gestapo, zbrodniarza wojennego - m. in. na terenach okupowanej Polski, poszukiwanego listem gończym przez policję w Linzu. Pollack w bezwzględny sposób opisywał nazistowski model wychowania (mówił, że pochodzi z rodziny w stuprocentowo nazistowskiej), upadek III Rzeszy i próbę zatarcia hitlerowskiej przeszłości w biografiach przedstawicieli nazistowskiej machiny zbrodni.