Podcast „Rzecz o książkach”: Czy Jakub Żulczyk wystartuje na prezydenta?

Zapytaliśmy Jakuba Żulczyka, autora „Ślepnąc od świateł” i „Wzgórza psów”, czy wzorem ludzi mediów i sztuki, myśli o kandydowaniu na prezydenta. Pisarz i scenarzysta po raz pierwszy opowiedział o swoich nowych dwóch książkach.

Publikacja: 24.01.2025 19:00

Nowy podcast „Rzecz o książkach”, zaczynamy od rozmowy z Jakubem Żulczykiem, który jako jeden z nielicznych autorów potrafi łączyć popularność w świecie bestselerów książkowych i serialowych z uznaniem oraz zainteresowaniem krytyków, a także literackimi nagrodami.

Jakub Żulczyk, prezydent i prezydentura

Ponieważ Jakub Żulczyk znany jest również z mocnej wypowiedzi na temat prezydenta, spytaliśmy go, czy planuje przekucie swojej literackiej, filmowej i medialnej sławy na start w wyborach o najwyższy urząd.

Pisarz, znany z narracji trzymających w napięciu do końca, opowiedział tajemniczo, że „odpowie szyfrem...”.

Pełną treść deklaracji usłyszą słuchacze podcastu, zaś Jakub Żulczyk jeszcze bardziej tajemniczo dodał: „Mam też taką nadzieję, że pogadamy sobie w tym roku jeszcze raz i że zadasz mi jeszcze raz takie albo trochę podobne pytanie”.

Jakub Żulczyk, który również jako amerykanista wypowiedział się o prezydencie Andrzeju Dudzie i jego stosunku do nominacji Johna Bidena, teraz komentuje sytuację związaną z inauguracją prezydenta Donalda Trumpa.

Jakub Żulczyk i nowe książki

Dla czytelników najważniejsze jest jednak to, że po raz pierwszy, właśnie w naszym podcaście, pisarz ujawnił swoje plany pod hasłem: „premiera nowej książki”.

Można usłyszeć, że nie będzie to książka jedna, lecz dwie. Jednej z nich nie napisał sam. Z kim? O tym również mówi w „Rzeczy o książkach”.

Spotykając teraz Jakuba Żulczyka nie sposób nie podyskutować o „Wzgórzu psów”, najnowszym serialu, który powstał według jego scenariusza, napisanym wraz z Piotrem Domalewskim, będącym adaptacją wcześniejszej powieści.

Pisarz mówi o swoich wrażeniach z lektury „Wzgórza psów” po latach od premiery, a także tłumaczy czym różni się konstruowanie świata filmowego, serialowego i powieści.

Czytaj więcej

Jakub Żulczyk w „Dawno temu w Warszawie” przełamuje największe tabu życia polityczno-społecznego

Jakub Żulczyk i jego lektury

Zapytałem również Jakuba Żulczyka o jego kultową książkę „Ślepnąc od świateł”, o to jak powstała i jak rodził się serial.

Scenarzysta wspomina też o tym, jakie nowe emocje towarzyszyły pracy nad serialem „Warszawianka” z Borysem Szycem, ale też jak wielkie zaskoczenia. Gdy bowiem serial powstał, w związku z przetasowaniami w światowych koncernach medialnych – kwestia premiery przebojowej produkcji, delikatnie mówiąc, „zawisła na kołku”.

To tylko kilka z najważniejszych tematów naszej rozmowy, podczas której Jakub Żulczyk dzieli się też przemyśleniami na temat swojej pracy.

Zdradza, jakie miał ostatnio lektury, po jakie tytuły sięgnął z klasyki, a jakie ze współczesności.

I najważniejsza sprawa z krajowego podwórka literackiego: co z polskiej literatury przeczytał.

Podcast powstał we współpracy z internetową księgarnią Nexto, dystrybutorem ebooków, audiobooków i prasy.

Nowy podcast „Rzecz o książkach”, zaczynamy od rozmowy z Jakubem Żulczykiem, który jako jeden z nielicznych autorów potrafi łączyć popularność w świecie bestselerów książkowych i serialowych z uznaniem oraz zainteresowaniem krytyków, a także literackimi nagrodami.

Jakub Żulczyk, prezydent i prezydentura

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Powieść Szczepana Twardocha: "Król". Gangi dawnej Warszawy
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Literatura
„Nadzieja” Coeetzego: Spieszmy się kochać ludzi. I zwierzęta
Literatura
Nie żyje Martin Pollack, pisarz, który ujawniał zbrodnie rodaków-nazistów
Literatura
Bezkarnie gwizdać można było tylko na stadionach
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Literatura
Książki roku 2024 według „Rzeczpospolitej”: Czas hybryd i pięknych kundli
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej