Aktualizacja: 14.12.2016 17:33 Publikacja: 14.12.2016 17:28
Brian Jay Johnson, George Lucas, Przeł. M. Miłosz, K. Rosłan, A. Wyszogrodzka-Gaik Wielka Litera, Warszawa 2016
Foto: materiały prasowe
Czy można robić filmy, w sytuacji gdy nie znosi się pracy z aktorami? Okazuje się, że tak, ponieważ George Lucas stanowi właśnie taki przypadek. Najlepiej czuje się w montażowni, gdzie nikt mu nie przeszkadza. Scenariusze również nie są jego specjalnością. Harrison Ford wspominał, że grając Hana Solo, musiał wszystkie dialogi przepisać na nowo, bo tekst, który dostał od Lucasa, był absolutnie drętwy.
To tylko jedna z dziesiątek ciekawych informacji, jakie zgromadził Brian Jay Johnson w biografii twórcy „Gwiezdnych wojen". Autor uważnie prześledził dzieciństwo i młodość reżysera, dojrzałe życie i pracę twórczą. Pisze o kwestiach, które z pewnością nie spodobałyby się Lucasowi. Na przykład o jego niełatwych relacjach z kobietami, kłótniach z ojcem – zamożnym sklepikarzem, a także kryzysach psychiczno-emocjonalnych, przez które przechodził w ciągu 72 lat życia.
„To dla Pani ta cisza” uznana przez noblistę Mario Vargasa Llosę za ostatnią jego powieść łączy wątek sławy, talentu i miłości z utopią o zasypaniu narodowych podziałów.
Biblioteka Narodowa wystawą „Pan Herbert – podróżnik” w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie składa hołd wybitnemu poecie w setną rocznicę urodzin.
Laureatka za najlepszy debiut prozatorski odebrała nagrodę podczas finału 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.
Znakomity „Nóż. Rozważania po próbie zabójstwa” Salmana Rushdiego to rzecz o zamachu islamisty na pisarza, objętego wcześniej fatwą, oraz o zwycięstwie kreatywności nad destrukcją.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Leszek Szaruga, poeta, w młodości przedstawiciel Nowej Fali, prozaik, eseista, tłumacz, krytyk literacki, dla którego znamienny był tytuł pracy doktorskiej „Walka o godność”, zmarł w wieku 78 lat.
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
Poezja Zdzisława Lipińskiego jest zdyscyplinowana i skondensowana. Bardziej uwydatnia ciszę, przeciwwagę dla rozgadanej kultury masowej.
Podczytuję po raz kolejny opowieści o Wiedźminie przed premierą nowej książki i czekam na domknięcie serialu „Yellowstone” – jednej z najlepszych tego typu produkcji od lat.
John Cabot i jego załoga przycumowali do brzegu 24 czerwca 1497 roku jako pierwsi Europejczycy, którzy postawili stopę w Ameryce Północnej od czasów Normanów.
Prof. Andrzej Nowak zaskoczył tą książką swoich wielbicieli. A także przeciwników.
Nagrodzoną Złotą Palmą „Anorę” ogląda się niczym spadkobierczynię zwariowanych komedii z lat 30. i 40. XX wieku. Tylko że to, czego wtedy ze względu na obowiązującą w Hollywood autocenzurę nie można było pokazać, Sean Baker prezentuje bez żadnych ograniczeń.
Ukazujące się właśnie listy Stanisława Lema i Ursuli K. Le Guin nie tylko dostarczają wiedzy o życiu i poglądach dwojga czołowych twórców science fiction, lecz także unaoczniają prawdę o szarpaninie z systemem komunistycznym.
Wielkie widowisko „Gladiator II” i współczesne opowieści „Anora” i „Kolonia nr 5” to filmy o ludziach wyrzucanych na społeczny margines.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas