Aktualizacja: 20.08.2015 21:00 Publikacja: 20.08.2015 21:00
"Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, olej na desce, powstawał między rokiem 1467 a 1471. ?Dziś znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Fot. Krzysztof Sadowski
Foto: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Foto: Fotorzepa
Foto: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Foto: Muzeum Narodowe w Gdańsku
"Rzeczpospolita": Po co powstała Lista Skarbów Dziedzictwa?
Piotr Żuchowski, wiceminister kultury: Jako generalny konserwator zabytków od lat dostrzegałem potrzebę wyodrębnienia wąskiej grupy najcenniejszych dzieł, zabytków ruchomych o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego. Chodziło mi o to, by stworzyć im adekwatne warunki bezpieczeństwa zarówno podczas eksponowania, jak i przemieszczania. Ponadto zastosować w stosunku do nich podwyższone standardy opieki konserwatorskiej i zapewnić na to wszystko stosowne środki z budżetu państwa. Aby to przeprowadzić, konieczna była nowelizacja prawa.
Dotychczas nie stworzono takiej listy?
Formą ochrony zabytków te wszystkie ważne obiekty oczywiście są objęte, ponieważ są wpisane albo do rejestru zabytków ruchomych, albo do inwentarzy muzealnych, ale mówimy o formie ochrony dotychczas nieznanej w polskim prawodawstwie, wyodrębniającej najcenniejsze z najcenniejszych obiektów. Zasadnicza różnica polegałaby też na tym, że o ile rejestry zabytków ruchomych, nieruchomych i archeologicznych prowadzą wojewódzcy konserwatorzy zabytków, o tyle Listę Skarbów Dziedzictwa prowadziłby minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Zakończył się WspółKongres Kultury (7-9 listopada). Nie mógłby się odbyć za rządów Zjednoczonej Prawicy, ale też ujawnił zjawiska, które miały się już nie powtarzać.
- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.
W dniach 7–9 odbędzie się współKongres Kultury, którego tematy wybrano w głosowaniu. Najwięcej głosów otrzymał panel „Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?”.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Karolina Rozwód oświadcza, że została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej bezprawną groźbą.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
O tym, dlaczego warszawska palma nigdy nie będzie zabytkiem i dlaczego na roboty budowlane w przestrzeni zabytkowej potrzebna będzie zgoda konserwatora z generalnym konserwatorem zabytków Piotrem Żuchowskim rozmawia Renata Krupa-Dąbrowska.
Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” poparli nasze postulaty zebrane pod hasłem „Cyfrowa Polska”
Dziedzictwo. Prestiżowe targi Denkmal w Lipsku z Polską w głównej roli
Ministerstwo Kultury jest przeciwne odejściu Barbary Jezierskiej. Wojewoda zapowiada ponowny wniosek o jej odwołanie
W dyskusjach wokół kształtu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), zarówno na poziomie dyrektyw unijnych, jak i na każdym lokalnym rynku, należy pamiętać o kilku zasadach i kluczowych elementach.
Blisko 570 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach tegorocznej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wśród nich znajduje się prawie 400 osób, które dostały stypendia na I rok studiów. 29 listopada 2024 w Warszawie odbędzie się uroczysta Inauguracja 23. Edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
Resztki pożniwne kukurydzy są wartościowym źródłem materii organicznej i składników mineralnych. Aby jednak rośliny następcze mogły je efektywnie wykorzystać, powinny zostać w odpowiedni sposób zagospodarowane. Właściwe zagospodarowanie resztek pożniwnych pozwoli również zoptymalizować koszty nawożenia. Aby wspomóc i jednocześnie przyśpieszyć rozkład resztek pożniwnych kukurydzy, warto postawić na preparaty mikrobiologiczne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas