Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 12 na 13 listopada Ukrainę atakowały rosyjskie drony-kamikadze. Rosja poderwała też bombowce strategiczne.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ławrow na czele rosyjskiej delegacji na szczyt G20
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stanie na czele rosyjskiej delegacji na szczyt Grupy Dwudziestu (G20) zamiast prezydenta Rosji Władimira Putina.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w marcu 2023 r. nakaz aresztowania Putina z powodu jego roli w deportacji ukraińskich dzieci. Brazylia jest stroną Statutu Rzymskiego MTK i dlatego jest zobowiązana do zatrzymania Putina, jeśli wjedzie on do kraju.
Brazylia wcześniej wydała Putinowi standardowe zaproszenie na szczyt G20 w Rio de Janeiro w dniach 18-19 listopada.
W październiku Putin powiedział, że nie weźmie udziału w szczycie w Rio de Janeiro, twierdząc, że nie chce „zakłócać normalnej pracy forum”. Ławrow wielokrotnie reprezentował Putina na wydarzeniach z udziałem światowych przywódców, w tym na sesjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ i zeszłorocznym szczycie G20 w Indiach.
Zełenski i Trudeau koordynują działania przed szczytem G20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau odbyli rozmowę telefoniczną, aby skoordynować działania przed szczytem G20.
„Skoordynowaliśmy działania przed szczytem G20, podkreślając znaczenie stanowiska Ukrainy dla sprawiedliwego i trwałego pokoju, i omówiliśmy wzmocnienie naszej współpracy obronnej w celu zaspokojenia pilnych potrzeb Ukrainy” – podkreślił prezydent.
Boris Johnson o skutkach ograniczenia amerykańskiej pomocy dla Ukrainy
Były premier Johnson uważa, że w przypadku ograniczenia amerykańskiej pomocy dla Ukrainy Wielka Brytania mogłaby stanąć w obliczu konieczności wysłania swoich sił na ukraińsko-rosyjski front.
Czytaj więcej
Jeśli Ukraina upadnie, to będziemy musieli stawić czoła jeszcze większemu zagrożeniu na naszych granicach, granicach kontynentu europejskiego, gdziekolwiek demokracje stykają się z Rosją - powiedział były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w rozmowie z GB News.
Rosjanie uderzyli w krytyczną infrastrukturę w obwodzie sumskim
Siły rosyjskie przeprowadziły atak powietrzny na obiekty infrastruktury krytycznej społeczności Szostka w obwodzie sumskim, pozostawiając miasto Szostka bez ogrzewania.
Na miejscu zdarzenia pracują służby ratunkowe. Trwa wyjaśnianie skutków ataku.
Tej nocy wojska rosyjskie już szesnastokrotnie ostrzelały przygraniczne miejscowości obwodu sumskiego. Zarejestrowano aż 16 eksplozji.
Forbes: Tajwan potajemnie przekazał Ukrainie systemy obrony powietrznej HAWK
Za pośrednictwem USA Tajwan przekazał systemy obrony powietrznej – informuje magazyn Forbes.
Systemy HAWK, obejmujące rakiety, radary i wyrzutnie, które Tajwan stopniowo wycofuje ze służby, pomogą wzmocnić ukraiński system obrony powietrznej, który musi zastąpić przestarzałe systemy S-300 i Buk.
Łubinec: Tylko tysiąc deportowanych dzieci wróciło na Ukrainę
Ukraina zdołała repatriować 1002 dzieci z Rosji i tymczasowo okupowanych terytoriów, podczas gdy Rosja przymusowo przesiedliła prawie 20 000 – powiedział ukraiński komisarz ds. praw człowieka Dmytro Łubinec.
Według danych Rosja nielegalnie przesiedliła 19 546 dzieci. Jednak na tymczasowo okupowanych terytoriach mieszka 1,5 miliona ukraińskich dzieci. - Ile z nich zostało już deportowanych? Możemy tylko przypuszczać... ale jestem przekonany, że liczba dzieci deportowanych przez Federację Rosyjską będzie nadal rosła – powiedział Łubinec.
Podkreślił, że międzynarodowi partnerzy, przede wszystkim Katar, odgrywają znaczącą rolę w pomaganiu Ukrainie w sprowadzeniu dzieci. Zauważył również, że Rosja „celowo opóźnia” proces ich powrotu.
Minister obrony Ukrainy ma nadzieję zachować format Ramstein pod rządami Trumpa
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow wyraził nadzieję, że format Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, znany jako Ramstein, będzie kontynuowany pod rządami Donalda Trumpa.
Umerow nawiązał do swojej niedawnej rozmowy telefonicznej z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, podczas której podkreślił znaczenie formatu Ramstein. Zwrócił również uwagę, że ostatnie rozmowy między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem „poszły dobrze”.
Ukraińcy zaatakowali skład paliw w obwodzie biełgorodzkim
W nocy 12 listopada jednostki Sił Bezzałogowych Systemów i Sił Operacji Specjalnych Ukrainy, we współpracy z innymi dywizjami, zaatakowały Oskolneftesnab, skład paliw i środków smarnych w obwodzie biełgorodzkim w Rosji. Wybuchł pożar.
Zełenski nałożył sankcje na szereg osób i firm z Rosji i Białorusi
Zgodnie z dekretami, sankcje zostały nałożone na 15 obywateli, w tym okupacyjnego „gubernatora” Sewastopola Michaiła Rozwożajewa, oraz 102 firmy z Rosji, Białorusi i terytoriów okupowanych.
Rząd Ukrainy zatwierdził projekt budżetu państwa na rok 2025
Rząd zatwierdził projekt budżetu państwa na rok 2025, w którym przewidziano przeznaczenie 54,55 mld UAH na produkcję broni, informuje Ministerstwo Przemysłu Strategicznego.
Środki te zostaną przeznaczone na rozwój przemysłu zbrojeniowego, w tym na modernizację przedsiębiorstw, rozwój nowych technologii i zwiększenie mocy produkcyjnych. Osobno przeznaczono 500 mln UAH na preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorstw zbrojeniowych z oprocentowaniem 5 proc.
Rosja testuje nowy system poborowy i nakłada ograniczenia
W Moskwie wojskowe urzędy rejestracyjne i poborowe rozpoczęły rozsyłanie do poborowych zawiadomień o nałożeniu na nich ograniczeń w związku z niestawieniem się na wezwanie.
Jak pisze portal „Ważnyje Istorii”, prócz opuszczania kraju, na osoby niestawiające się w urzędzie rejestracyjnym i poborowym obowiązują inne ograniczenia: zakaz zarządzania nieruchomościami, zaciągania pożyczek i uzyskiwania zagranicznego paszportu.
1 listopada w Rosji rozpoczął się drugi etap wdrażania tzw. „Jednolitego Rejestru Wojskowego”. Utworzenie rejestru przewiduje ustawa o wezwaniach do sądu w formie elektronicznej, którą Władimir Putin podpisał w kwietniu 2023 roku. Wezwania elektroniczne uznaje się za doręczone po tygodniu od ich zamieszczenia w rejestrze wezwań, jednak na razie, jak podały władze rosyjskie, system ten będzie testowany jedynie w kilku regionach.
Donald Trump i premier Czech rozmawiali o wojnie na Ukrainie
Premier Czech Petr Fiala rozmawiał o stosunkach dwustronnych, sytuacji na Bliskim Wschodzie i wojnie na Ukrainie z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem.
- To była naprawdę otwarta dyskusja. Donald Trump zapytał mnie o moje poglądy na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i jego rozwiązania. Byłem również zaskoczony serdecznością i przyjacielskością rozmowy – powiedział Fiala dzienikarzom.
Na pytanie, czy Trump, który wcześniej obiecał zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą przed swoją inauguracją, podzielił się jakimiś szczegółami swojego planu, Fiala odmówił podania szczegółów. Wyraził jednak przekonanie, że wszyscy powiedzą publicznie to, co zamierzają przekazać.
Zełenski przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów
Zełenski przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów Grecji, Albanii, Japonii i Egiptu, którzy rozpoczynają swoje misje dyplomatyczne na Ukrainie.
Blinken omówi wsparcie dla Ukrainy z przedstawicielami państw-członków NATO i UE
Sekretarz stanu USA Antony Blinken udaje się we wtorek do Brukseli, gdzie spotka się z ministrami spraw zagranicznych państw członkowskich UE i NATO, aby omówić wsparcie dla Ukrainy, poinformował we wtorek Departament Stanu.
„Blinken uda się do Brukseli na spotkania ze swoimi odpowiednikami z NATO i Unii Europejskiej, aby omówić wsparcie dla Ukrainy” – amerykańskie media cytują fragmenty komunikatu Departamentu Stanu USA.
Boris Johson: Wielka Brytania będzie musiała zrobić więcej, aby chronić Kijów
Zdaniem byłego premiera, w przypadku, gdy Donald Trump odetnie pomoc, a Rosja wygra wojnę, Wielka Brytania będzie musiała zrobić więcej, aby chronić Kijów.
Ukraina i Finlandia podpisały umowę pożyczki na projekty odbudowy
Ukraiński minister finansów Sergii Marchenko i fiński minister handlu zagranicznego i rozwoju Ville Tavio podpisali umowę ramową na projekty odbudowy i rozwoju na Ukrainie. Projekty te będą finansowane w ramach fińsko-ukraińskiego funduszu inwestycyjnego (FUIF).
Na mocy umowy planowane są pożyczki do 50 mln euro na rok 2025. Składnik dotacji projektu wyniesie co najmniej 35 proc.całkowitego kosztu, co pozwoli na preferencyjne warunki finansowania.
Według fińskiego ministra, głównymi sektorami inwestycji i odbudowy będą energetyka, edukacja, infrastruktura, technologie cyfrowe i rolnictwo.
Rutte: NATO powinno zapewnić Ukrainie większe wsparcie, aby zmienić trajektorię konfliktu
-Sojusznicy NATO muszą być gotowi udzielić Ukrainie wsparcia w walce z rosyjską agresją na dłuższą metę, aby nie tylko zapewnić Ukrainie zdolność do kontynuowania tej walki, ale także zapewnić wystarczające wsparcie, aby zmienić trajektorię konfliktu-powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu
Zauważył, że dzisiejsze spotkanie z francuskim liderem w Paryżu odbywa się w „delikatnym momencie” dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa. Rosja kontynuuje atak na Ukrainę, jednocześnie zbliżając się do swoich sojuszników, Chin, Iranu i Korei Północnej, podkreśliłł Rutte. Według niego Rosja, współpracując z Koreą Północną, Iranem i Chinami, zagraża nie tylko Europie, ale także pokojowi i bezpieczeństwu, tak, tutaj w Europie, ale także w Indo-Pacyfiku i Ameryce Północnej. Dlatego Europa, Ameryka Północna i ich globalni partnerzy muszą stanąć razem, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobrobyt swoim ludziom oraz utrzymać siłę swojego transatlantyckiego Sojuszu.
Trzeci dron w ciągu trzech dni znaleziony w Mołdawii
Mołdawscy funkcjonariusze organów ścigania poinformowali o katastrofie kolejnego drona na terytorium kraju. Dron został znaleziony na obrzeżach wioski Coşerniţa, w dystrykcie Criuleni w centralnej Mołdawii.
To trzeci dron odkryty w Mołdawii w ciągu ostatnich trzech dni. W niedzielę 10 listopada w kraju wykryto dwa drony: w dystryktach Căușeni i Rîșcani.
Po tych incydentach mołdawskie MSZ przekazało ambasadorowi Rosji noteprotestacyjną.
Parlament Europejski uczci naród Ukrainy w związku ze zbliżającym się 1000. dniem wojny
"We wtorek 19 listopada odbędzie się nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, upamiętniająca 1000 dni męstwa i odwagi narodu ukraińskiego" - napisała przewodnicząca PE Roberta Metsola.
Macron: Żadnych decyzji w sprawie Ukrainy bez Ukrainy i w sprawie Europy bez Europy
Prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte w Paryżu podkreślił, że dalsze wsparcie dla Ukrainy pozostaje priorytetem i że żadne decyzje dotyczące Ukrainy nie powinny być podejmowane bez udziału Ukrainy. Macron podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy musi pozostać niezmiennym priorytetem, zauważając również, że zaangażowanie sił północnokoreańskich po stronie Rosji stanowi poważną eskalację.
- Dla bezpieczeństwa naszych obywateli potrzebujemy silnej Ukrainy, silnej Europy i silnego Sojuszu. Będziemy nadal namawiać NATO i jego sojuszników do zapewnienia Ukrainie wszelkiego niezbędnego wsparcia tak długo, jak będzie to potrzebne. To jedyny sposób na przejście do negocjacji. I chcę jasno powiedzieć, że nic nie powinno być podejmowane w sprawie Ukrainy bez Ukraińców i w sprawie Europy bez Europejczyków — oświadczył Macron.
Białoruska opozycjonistka Maria Kalesnikawa spotkała się z ojcem
Po 600 dniach braku jakichkolwiek informacji o Marii Kalesnikawej, z białoruską opozycjonistką spotkał się jej ojciec. Widział się z nią także Raman Pratasiewicz, który opublikował jej zdjęcie z ojcem.
Czytaj więcej
Białoruska opozycjonistka, skazana na 11 lat łagru za rzekomy udział w spisku mającym na celu "przejęcie władzy", po raz pierwszy od półtora roku spotkała się z rodziną.
Ukraińscy i duńscy dowódcy marynarki wojennej spotkali się w Odessie
Wiceadmirał Ołeksij Nejiżpapa, dowódca Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy, spotkał się ze swoim duńskim odpowiednikiem Henrikiem Rybergiem w Odessie. Omówili obecną sytuację w regionie Morza Azowskiego i Morza Czarnego oraz wspólne kroki w celu wzmocnienia obrony.
Dyskusja skupiła się na projektach mających na celu rozwój systemów rakietowych oraz bezzałogowych systemów nawodnych i podwodnych, które mają strategiczne znaczenie dla przeciwdziałania zagrożeniom morskim. Ukraińska kadra marynarki wojennej zaprezentowała również możliwości operacyjne swoich łodzi, podkreślając ich zwrotność, wyposażenie techniczne i zdolność do efektywnego wykonywania zadań.
W okupowanym Sewastopolu tymczasowo zawieszono transport morski
Informacje takie przekazał Interfax. Ruch morski w Sewastopolu wstrzymano, bez podania powodu, o 16:48 czasu moskiewskiego. Ruch wznowiono ok. 17:09.
110 starć na froncie w ciągu doby
Najintensywniejsze walki toczyły się na kierunkach kurachiwskim i pokrowskim.
Andrzej Duda nie pojawił się na grupowym zdjęciu z COP29 w Baku, ponieważ nie chciał znaleźć się na jednym zdjęciu z Aleksandrem Łukaszenką
Takie informacje podaje PAP, powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia.
Antony Blinken z wizytą w Brukseli
Sekretarz stanu USA będzie rozmawiał w Brukseli z szefami MSZ państw NATO i UE o dalszym wsparciu dla Ukrainy.
50 tys. rosyjskich i północnokoreańskich żołnierzy przygotowuje się do ofensywy w obwodzie kurskim (MAPA)
Rosjanie chcą odbić terytorium kontrolowane przez siły ukraińskie – informuje amerykański dziennik "New York Times".
Część obwodu kurskiego opanowana przez Ukraińców (MAPA)
Atak drona na wieś w obwodzie chersońskim
W ataku drona na Hawryłiwkę ranny został 77-letni mężczyzna – informuje chersońska obwodowa administracja wojskowa.
Jedna osoba ranna w ataku drona na Charków
Informację taką przekazuje mer Charkowa Ihor Terechow.
Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha jedzie do Brukseli
Sybiha w dniach 12-13 listopada ma spotkać się w Brukseli z wysokimi rangą przedstawicielami UE i NATO. Szef ukraińskiej dyplomacji ma m.in. spotykać się z kandydatami na komisarzy w nowej Komisji Europejskiej.
W Irpieniu rozpoczęto budowę bloku mieszkalnego w miejscu, w którym stał blok zniszczony przez rosyjską bombę
Bomba zniszczyła wielopiętrowy budynek mieszkalny w Irpieniu na początku wojny.
MSZ Mołdawii przekazało notę protestacyjną na ręce ambasadora Rosji
Jak informuje MSZ Mołdawii nota protestacyjna dotyczyła ingerencji Rosji w wybory prezydenckie i referendum ws. wpisania celu, jakim jest wejście do UE, do konstytucji Mołdawii. Ponadto Mołdawia wyraziła protest w związku z dwoma rosyjskimi dronami, których szczątki znaleziono po mołdawskiej stronie granicy 10 listopada.
Minister finansów Rosji zniechęca do dolara. „Kupujcie obligacje federalne”
Rosyjski reżim zdecydował, że dolary nie są obywatelom federacji do niczego potrzebne. Zamiast nich powinni uwierzyć w ruble i kupować państwowe papiery dłużne. Sami Rosjanie wiedzą jednak swoje i polują na dolary na czarnym rynku.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim zdecydował, że dolary nie są obywatelom federacji do niczego potrzebne. Zamiast nich powinni uwierzyć w ruble i kupować państwowe papiery dłużne. Sami Rosjanie wiedzą jednak swoje i polują na dolary na czarnym rynku.
Rosjanie podali nowe szacunki dotyczące rosyjskich strat w obwodzie kurskim
Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji Ukraińcy mieli stracić od początku ofensywy w obwodzie kurskim ponad 31,7 tys. żołnierzy, 200 czołgów, 131 bojowych wozów piechoty, 110 transporterów opancerzonych, 1 113 innych pojazdów opancerzonych, 269 zestawów artyleryjskich, 40 wyrzutni rakiet, w tym 11 zestawów HIMARS. W ciągu doby Ukraińcy mieli stracić ponad 300 żołnierzy, pięć czołgów i cztery bojowe wozy piechoty.
W projekcie budżetu Ukrainy zapisano 55 mld hrywien (ok. 5,5 mld zł) na produkcję broni i sprzętu wojskowego
Informacje takie przekazuje minister ds. przemysłu strategicznego Herman Smietanin.
Ciała trojga dzieci wydobyto w mieście Krzywy Róg w Ukrainie spod gruzów budynku mieszkalnego, w który w poniedziałek uderzył rosyjski pocisk rakietowy (WIDEO)
Tym samym liczba ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do czterech. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że Rosja chce przedłużać wojnę, a każdy podobny atak podważa wiarygodność wszelkich prób rzekomo podejmowanych przez Kreml, by poszukiwać rozwiązań dyplomatycznych. - Każdego dnia, każdej nocy Rosja rozpętuje ten sam terror. Jedyna różnica polega na tym, że celem ataków jest coraz więcej obiektów cywilnych – oświadczył Zełenski. Dodał, że jego kraj potrzebuje uzbrojenia do obrony przed Rosją oraz „większego wsparcia ze strony świata, aby (późniejsze) starania dyplomatyczne były realne i skuteczne”.
Rosjanie informują o nocnym ataku na obiekty infrastruktury energetycznej i lotniska wojskowe na Ukrainie
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika też, że w ciągu doby rosyjska obrona powietrzna strąciła sześć pocisków wystrzelonych przez wyrzutnie HIMARS i 71 dronów.
W nocy Rosjanie użyli 110 dronów-kamikadze do nocnego ataku na Ukrainę
Rosjanie w nocy atakowali też Ukrainę przy użyciu pocisku S-300 oraz dwóch pocisków manewrujących Ch-59/69. Ukraińcy strącili 46 dronów-kamikadze.
Ultimatum dla Putina i rakiety dla Ukrainy? Miedwiediew krytykuje propozycję z Niemiec.
Dmitrij Miedwiediew uważa, że po wygraniu wyborów prezydenckich w USA przez Donalda Trumpa europejscy sojusznicy Ukrainy chcą doprowadzić do niebezpiecznej eskalacji konfliktu.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oskarżył we wtorek europejskich przywódców o dążenie do niebezpiecznej eskalacji konfliktu na Ukrainie po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach w Stanach Zjednoczonych.
Obwody czernihowski, charkowski i sumski ostrzelane 139 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ”.
W obwodzie zaporoskim rosyjski dron zaatakował busa, którym jechali cywile
W ataku uszkodzony został jedynie bus, żaden z pasażerów nie ucierpiał - wynika z informacji przekazywanych przez gubernatora obwodu zaporoskiego, Iwana Fedorowa.
Obwód zaporoski: spod gruzów budynku trafionego rosyjską bombą wydobyto dwie osoby
O uratowaniu dwóch osób spod gruzów wielopiętrowego budynku mieszkalnego trafionego rosyjską bombą poinformował gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow.
Radosław Sikorski pytany o Marco Rubio: Był krytykiem Nord Streamu, to go z nami łączy
- Jest poważnym graczem, jeśli zostanie mianowany (na sekretarza stanu USA – red.), bardzo się cieszę na współpracę z nim – powiedział szef polskiego MSZ pytany o nieoficjalną informację, zgodnie z którą senator Florydy ma być szefem dyplomacji w administracji Donalda Trumpa.
Fregata Admirał Gołowko, która przepłynęła przez kanał La Manche, jest uzbrojona w pociski hipersoniczne Cyrkon
Fregata weszła do służby w 2023 roku.
Czytaj więcej
Rosyjska fregata wyposażona w hipersoniczne pociski manewrujące pojawiła się na wodach kanału La Manche, gdzie jej załoga brała udział w ćwiczeniach z zakresu obrony przed atakami dronów powietrznych i morskich.
40 budynków mieszkalnych uszkodzonych w ataku rakietowym na Krzywy Róg
W ataku na Krzywy Róg cztery osoby zginęły (troje dzieci i kobieta), a 14 zostało rannych.
Rosjanie informują o udaremnieniu ataku terrorystycznego na elektrociepłownię w pobliżu okupowanego Sewastopola
Zamach miał przygotowywać 29-letni mieszkaniec Sewastopola zwerbowany do współpracy przez ukraińską SBU we wrześniu 2023 roku – wynika z informacji przekazywanych przez rosyjską FSB. Za pieniądze przekazane przez SBU 29-latek miał kupić łatwopalną substancję, której zamierzał użyć do ataku.
Macron i Starmer rozmawiali bez doradców o sytuacji na Ukrainie
Brytyjski premier Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron odbyli zamkniętą rozmowę na temat sytuacji na Ukrainie. „The Telegraph” informuje, że rozmowa trwała 20 minut. Przywódcy rozmawiali twarzą w twarz, bez udziału delegacji obu państw.
Kim Dzong Un ratyfikował traktat obronny z Rosją
Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA poinformowała, że Kim Dzong Un podpisał dekret w sprawie ratyfikowania umowy z Rosją. Wcześniej dokument ratyfikował Putin.
Czytaj więcej
Korea Północna ratyfikowała przełomowy pakt obronny z Rosją. W ramach zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa Pjongjang miał wysłać tysiące żołnierzy, aby wesprzeć Rosję w walce z Ukrainą.
W ciągu doby cztery osoby zostały ranne w ostrzale obwodu donieckiego
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 12 miejscowości w obwodzie chersońskim
W wyniku rosyjskich ataków zginęły dwie osoby, a jedna została ranna – podaje Ołekandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Czy Ukrainie grozi nowa Jałta? Tak - pisze Bogusław Chrabota
Stanie się tak jeśli kolektywny Zachód z pierwszoplanową rolą Donalda Trumpa zacznie się dogadywać z Władimirem Putinem nad głowami Ukraińców – pisze redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”
Czytaj więcej
Ameryka nie chce i nie będzie intensyfikować dostaw, a Europa nie ma takich zasobów. Jeśli do tego dodać determinację wielu zachodnich przywódców do doprowadzenia do szybkiego zawieszenia broni, zostaje tylko jedno: solidarność i twarda walka w obronie ukraińskich interesów przy stole negocjacyjnym. Na jaki scenariusz tych rozmów może dziś liczyć Kijów?
Na Morzach Czarnym i Azowskim nie ma rosyjskich okrętów
Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Troje dzieci zginęło w ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Krzywym Rogu
Informację o znalezieniu ciał trojga dzieci pod gruzami budynku, na który 11 listopada spadła rosyjska rakieta, przekazał gubernator obwodu krzyworoskiego, Serhij Łysak.
W nocy nad Rosją strącono 13 ukraińskich dronów
Drony z Ukrainy były strącane nad obwodami biełgorodzkim, kurskim i briańskim – podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Najwięcej – dziewięć - dronów strącono nad obwodem biełgorodzkim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 712 610 żołnierzy, 9 276 czołgów, 18 847 transporterów opancerzonych, 20 352 zestawy artyleryjskie, 1 249 wyrzutni rakiet, 996 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 18 737 bezzałogowych statków powietrznych, 2 636 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 28 870 pojazdów (w tym cystern) i 3 626 jednostek sprzętu specjalnego.
Kreml robi obecnie wszystko – przy pomocy swoich służb specjalnych, bardzo rzadko wciągając w to dyplomację – by poszerzyć sojusze
Istniejąca już obecnie ścisła, antyzachodnia współpraca Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej nazywana jest „osią przewrotu” lub „zabójczym kwartetem”. Formuje się od początku wojny w Ukrainie, jednak już na przykład od dziewięciu lat istnieje ścisła współpraca wywiadowcza Rosji, Syrii, Iranu, Iraku oraz libańskiego Hezbollahu. Na podstawie umowy z 2015 roku powstały specjalne biura wymiany takich informacji w Damaszku i „zielonej strefie” w Bagdadzie – pisze w „Rzeczpospolitej” Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Walcząc z Ukrainą, Kreml próbuje sformować antyzachodnią koalicję i jednocześnie zajadle atakuje Europę. Nie zamierza z tego rezygnować, niezależnie od gestów pod adresem Trumpa.
Szef Sztabu Generalnego w rozmowie z „Rzeczpospolitą”: To, czy i kiedy wojna wybuchnie, w pewnym sensie zależy od nas
- Atakowanie państwa dobrze przygotowanego do obrony, którego społeczeństwo stanie do walki, jest olbrzymim ryzykiem. Agresja zawsze karmi się słabościami – mówi gen. Wiesław Kukuła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Czytaj więcej
– Komunikujemy sprawy jasno: jeśli nas zaatakujecie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszego terytorium – mówi generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Agenci Łukaszenki w Polsce inwigilują białoruską opozycję - ujawnia „Rzeczpospolita”
Dzmitry P. i Maksim K., obywatele Białorusi, to oficjalnie właściciele założonej w grudniu 2022 r. łódzkiej spółki „A”, która miała zajmować się usługami IT i handlem samochodami. Ale za tymi fałszywymi danymi kryją się agenci wywiadu wojskowego GRU w Mińsku – Juryj K. i Michaił P.
Czytaj więcej
Dwóch agentów Mińska pod fałszywą tożsamością wjechało do Polski. Inwigilują białoruską opozycję – ustaliło śledztwo Białoruskiego Centrum Śledczego, Cyberpartyzantów i „Rzeczpospolitej”.
Rosyjskie bomby spadły na budynki mieszkalne w obwodzie zaporoskim
Gubernator obwodu Iwan Fedorow informuje, że w rejonach zaporoskim i wasiliwskim bomby spadły na budynki mieszkalne. Pod gruzami mają znajdować się dwie osoby.
Kandydat na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Trumpa przeszedł ewolucję ws. poglądów na pomoc dla Ukrainy
Tim Waltz początkowo opowiadał się za szybszym uzbrajaniem przez USA walczącego z Rosją kraju, ale w ostatnich miesiącach przekonywał, że USA muszą dokonać reorientacji swoich celów na Ukrainie. Niedawno pytał czy w interesie USA jest lokowanie „czasu, środków i zasobów” na Ukrainie w czasie, gdy są one bardzo potrzebne w rejonie Pacyfiku.
Czytaj więcej
Donald Trump miał wybrać byłego żołnierza jednostek specjalnych wojsk lądowych USA (tzw. zielone berety) na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.
Kandydat na sekretarza stanu USA w administracji Trumpa głosował w Senacie przeciw dodatkowym środkom na pomoc dla Ukrainy
Marco Rubio, który ma – według agencji Reutera – objąć stanowisko sekretarza stanu w administracji Donalda Trumpa w wywiadach opowiadał się za tym, by Ukraina skupiła się na wynegocjowaniu pokoju z Rosją zamiast na odzyskiwaniu wszystkich zajętych przez Rosjan ziem.
Czytaj więcej
Źródła, na które powołuje się Reuters podają, że Donald Trump podjął decyzję w sprawie tego, kto zostanie sekretarzem stanu w jego administracji.
W ciągu doby na froncie doszło do 185 potyczek
Jak podaje ukraiński Sztab Generalny Rosjanie przeprowadzili 64 ataki powietrzne, trzy ataki rakietowe, a także przeprowadzili ponad 4 tysiące ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich jednostek.
W nocy Ukraina była atakowana przez drony-kamikadze
Obrona przeciwlotnicza była aktywna m.in. w obwodzie kijowskim.
W obwodzie donieckim na terenach objętych przymusową ewakuacją rodzin z dziećmi nadal znajdują się dzieci
Jak poinformował gubernator obwodu Wadym Fiłaszkin 167 dzieci nadal przebywa w miejscowościach obwodu donieckiego w miejscowościach, które zostały objęte przymusową ewakuacją rodzin z dziećmi.
W czasie nocnego alarmu powietrznego w Zaporożu rozległa się eksplozja
Wcześniej gubernator obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow informował o eksplozjach, które rozległy się na terenie obwodu.
Korea Północna ratyfikowała umowę o partnerstwie strategicznym z Rosją
Wcześniej, 9 listopada ustawę ratyfikującą umowę podpisaną 19 czerwca w Pjongjangu, podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. Celem umowy jest pogłębienie partnerstwa i współpracy strategicznej obu krajów. Elementem umowy jest pakt obronny.
Dron zaatakował skład paliw w obwodzie biełgorodzkim
W wyniku ataku jeden ze zbiorników stanął w płomieniach – informuje gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow. Ogień udało się opanować, z wpisu Gładkowa wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał.
Rosyjska fregata na wodach kanału La Manche
Fregata Admirał Gołowko przepływając przez kanał La Manche w drodze na Ocean Atlantycki, ćwiczyła obronę przeciwlotniczą i odpieranie ataku okrętu podwodnego – informuje rosyjska Flota Północna. Załoga fregaty ćwiczyła też przeprowadzanie akcji ratunkowej przy użyciu znajdujących się na pokładzie okrętu śmigłowców Ka-27.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 992 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 992 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.