RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 01.01.2025 09:38 Publikacja: 12.11.2024 04:30
Jeszcze w 2018 roku Władimir Putin mówił, że kraj, który osiągnie przewagę w technologiach AI, będzie „władcą świata”
Foto: MAXIM SHIPENKOV / POOL / AFP
– Putinowskie zwycięstwo nad Ukrainą, aneksja dużych połaci ziemi wraz z mieszkańcami dzięki inwazji, jest także zwycięstwem komunisty Xi Jinpinga, mułłów w Iranie, ich terrorystycznych sojuszników Hamasu i Hezbollahu oraz szalonego dyktatora Kim Dzong Una. Zakładam, że przyszli liderzy odpowiedzialni za bezpieczeństwo narodowe u Trumpa rozumieją ten oczywisty fakt – tak obecną sytuację na świecie opisał były ambasador USA w Moskwie Michael McFaul.
Istniejąca już obecnie ścisła, antyzachodnia współpraca Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej nazywana jest „osią przewrotu” lub „zabójczym kwartetem”. Formuje się od początku wojny w Ukrainie, jednak już na przykład od dziewięciu lat istnieje ścisła współpraca wywiadowcza Rosji, Syrii, Iranu, Iraku oraz libańskiego Hezbollahu. Na podstawie umowy z 2015 roku powstały specjalne biura wymiany takich informacji w Damaszku i „zielonej strefie” w Bagdadzie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Rosyjskie wojsko przygotowało szczegółowe listy celów na wypadek potencjalnej wojny z Japonią i Koreą Południową. Armia Władimira Putina wskazała m.in. elektrownie jądrowe i inną infrastrukturę cywilną – wynika z tajnych akt z lat 2013–2014, do których dotarł dziennik „Financial Times”.
Rosja i Ukraina dokonały wymiany setek jeńców wojennych. W osiągnięciu porozumienia pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Holenderski think tank SCP (Instytut Badań Społecznych) opublikował wyniki sondażu, w którym spytano m.in. o poparcie dla nexitu, czyli wyjścia Holandii z Unii Europejskiej.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Stany Zjednoczone – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – oficjalnie przekazały informację o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy – podaje agencja Reutera. Łączna wartość sprzętu? 2,5 miliarda dolarów.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 grudnia doszło do ataku ukraińskich dronów na skład paliw w obwodzie smoleńskim.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczne, w którym powiedział m.in., że Rosja nie może wygrać wojny z Ukrainą. Prezydent krytycznie odniósł się do opóźnień w budowie CPK czy elektrowni jądrowej, wskazał też na rekordowo wysoki deficyt budżetowy i ocenił, że koalicja rządząca doprowadziła do chaosu w wymiarze sprawiedliwości.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec złożył rezygnację ze stanowiska na ręce premiera Donalda Tuska. Nadzór nad departamentami, które koordynował, przejmie minister Hanna Wróblewska.
Pod względem zadowolenia z miejsca zamieszkania Polacy trafili do grupy narodów, które w miarę dobrze oceniają swój kraj. Mimo to sceptycy wygrywają z zadowolonymi. 55 proc. chciałoby wyemigrować, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów to 45 proc.
Jak ocenić polską politykę zagraniczną w 2024 roku? Były pewne sukcesy, jednak generalna ocena rządu Donalda Tuska i pracy MSZ pod kierownictwem Radosława Sikorskiego musi być negatywna. Proeuropejska polityka Polski okazała się blefem.
Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie noworoczne, w którym wspomniał m.in. o rosyjskich żołnierzach oraz rocznicy II wojny światowej.
W 2024 r. weszło w życie kilka kluczowych aktów z prawa nowych technologii: przede wszystkim rozporządzenie o usługach cyfrowych, dyrektywa NIS2 oraz o AI Act. Rok 2025 to czas przygotowywań do ich stosowania oraz wdrażania do prawa krajowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas