Ekspozycja „1025. Narodziny królestwa” panoramicznie opowiada o wczesnośredniowiecznej Polsce, o rządach i polityce Piastów, życiu w grodach warownych, o elitach władzy i o życiu codziennym ludzi, ale też o warunkach naturalnych i klimacie krainy zasobnej w lasy, jeziora, rzeki. Multimedia i stanowiska interaktywne współistnieją na niej z cennymi zabytkami. W sumie składa się na nią 500 obiektów.
Wystawa dzieli się na 5 przestrzeni: „Królestwo”, „Gniezno – Serce Królestwa”,, „Trzej królowie” (Bolesław Chrobry, Mieszko II oraz Bolesław Śmiały) „Król i krzyż” „Królestwo bez króla”.
I podkreśla długofalowe znaczenie koronacji z XI wieku. Chociaż Bolesław Chrobry umarł tuż po koronacji, Mieszko II musiał uciekać z kraju, a kilkadziesiąt lat później podobny los spotkał Bolesława Śmiałego, awans Polski do miana królestwa, miał znaczenie trwałe, niezależne od tego, czy w danym momencie państwu przewodził koronowany władca, czy nie. Ponad 200 lat po koronacji Bolesława Chrobrego, idea Polski jako królestwa odegrała kluczową rolę w budowie poczucia wspólnoty.
Czytaj więcej
Msze święte, ale też wystawy, koncerty, biegi czy parady uliczne - zaplanowano w całym kraju w poniedziałek 11 listopada. Polska świętuje 106. rocznicę odzyskania niepodległości.
Najcenniejsze skarby i zabytki
Denar Bolesława Chrobrego „Princes Polonie” ze zbiorów MHP to najważniejsza moneta w historii Polski z powodu najstarszej inskrypcji, w której pojawia się nazwa Polonia. - Świadczy o tym , że król sam tak nazywał swoje państwo – tłumaczy kurator dr Tomasz Borowski. Wbrew obiegowym opiniom nazwa Polski nie wywodzi się od Polan ani stąd, że mieliśmy dużo pól, bo przeciwnie kraj był lesisty. Nazwa pochodzi od pola jako określenia terenu zorganizowanego.