Współtworzyliśmy „Paryż Kaukazu”

„Polskie dziedzictwo w Azerbejdżanie” to plenerowa wystawa, którą można oglądać na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego od strony Alei Ujazdowskich w Warszawie.

Publikacja: 06.04.2022 07:25

Współtworzyliśmy „Paryż Kaukazu”

Foto: Materiały Prasowe

- W tym roku z dumą obchodzimy cztery ważne rocznice w naszych dwustronnych stosunkach z Polską: 550-lecie stosunków historycznych, 30-lecie stosunków dyplomatycznych oraz 5-lecie partnerstwa strategicznego. W maju uczcimy również 20. rocznicę wizyty apostolskiej Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II w Azerbejdżanie – mówiła ambasadorka Azerbejdżanu Nargiz Gurbanova.

Na tym tle obchodzimy prawie 200-lecie polskiego dziedzictwa w moim kraju. Polacy w Azerbejdżanie dali się poznać jako architekci i prawnicy, inżynierowie i intelektualiści, nauczyciele i wojskowi, kupcy i mężowie stanu. Byli bardzo zaangażowani w tworzenie Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej, pierwszej świeckiej demokracji parlamentarnej na tureckim wschodzie.

Ambasador przypomniał, że imponujący boom w przemyśle naftowym sprawił, że do 1901 r. Baku odpowiadało za ponad połowę światowego wydobycia ropy – przyniosło to nowe bogactwo, powodując ogromny rozwój miasta i napływ ludności.

- Na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat miasto zamieniło się w „Paryż Kaukazu”. W tym czasie Baku było świadkiem polskiego fenomenu architektonicznego, gdyż jego przemianę urbanistyczną nadzorowali trzej kolejni naczelni architekci miasta polskiego pochodzenia: Józef Gosławski, Kazimierz Skórewicz i Józef Płoszko oraz Eugeniusz Skibiński, który pracował w dziale architektonicznym Rady Miejskiej Baku. Ci polscy architekci zaprojektowali także wiele wspaniałych budynków w stylu fin-de-siècle.

Polski wkład architektoniczny rozprzestrzenił się również na inne części Azerbejdżanu. Na przykład Józef Płoszko nadzorował odbudowę meczetu Dżuma w mieście Szamachy po trzęsieniu ziemi, a Ignacy Krzyształowicz był głównym architektem Jelizawietpola (obecnie Gandża), gdzie stworzył plan miasta i zaprojektował kilka budynków. Kościoły katolickie budowane przez zesłanych żołnierzy polskich nadal istnieją również w miastach Gusar i Zagatala. Na dzisiejszej wystawie mamy przyjemność zaprezentować Państwu niektóre z tych arcydzieł.

Wcześniej wkład polskich architektów w dziedzictwo Azerbejdżanu podkreśliła otwarta 17 lutego wystawa w Baku.

W otwarciu wydarzenia wzięła udział wiceminister kultury Azerbejdżanu Sevda Mammadaliyeva, podkreślając istotny wkład, który Polacy wnieśli w rozwój kultury, nauki i przemysłu Azerbejdżanu.

Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska