Sroka: 2 mld na TVP? Dziś zagłosowałabym inaczej

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka zapowiedziała, że jej ugrupowanie nie poprzez nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jej zdaniem, propozycja posłów PiS nie będzie procedowana w Sejmie, ponieważ projekt nie ma większości.

Aktualizacja: 21.07.2021 07:41 Publikacja: 21.07.2021 07:28

Magdalena Sroka

Magdalena Sroka

Foto: PAP/Piotr Polak

- Nasze stanowisko jest jasne. My ustawy, która została zaprezentowana przez grupę posłów, nie poprzemy. Nie poprzemy bez przyjęcia poprawki, którą przygotowaliśmy - powiedziała w rozmowie z TVN24 rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

- Na tę chwilę wydaje się, że ten projekt nie będzie procedowany. Nie ma go jeszcze ani w harmonogramie Sejmu, ani w harmonogramie prac komisji - dodała.

W ocenie Sroki powodem może być arytmetyka. - Być może ten projekt nie ma większości. Pamiętajmy, ze nie wolno w Polsce ograniczać pluralizmu, nie wolno ograniczać wolności słowa - powiedziała.

- Nie ma nas (Porozumienia - red.) w Telewizji Polskiej. Czy tak powinno być? Pewnie nie. - dodała.

Rzeczniczka Porozumienia zadeklarowała, że dziś zastanowiłaby się nad głosowaniem nad poprawką do budżetu, która zapewniła TVP 2 mld złotych. - Poważnie bym się nad tym zastanowiła i pewnie podjęłabym zupełnie inną decyzję - powiedziała.

- Czy warto wprowadzać ustawę, która ograniczy pluralizm? Doprowadzi do niepewności na rynku, nie tylko medialnym? Nikt nie chce pogorszenia relacji ze Stanami Zjednoczonymi, bo to jest kwestia bezpieczeństwa - mówiła Sroka.

Grupa posłów PiS nieoczekiwanie złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja dotyczy przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.

Zmiany obejmują art. 35. Obecnie przepisy mówią, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nowelizacja stanowi, że "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Przepisy w takim kształcie mogą być podstawą do odmówienia odnowienia koncesji TVN, której większościowym udziałowcem są Amerykanie.

Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego