Reklama
Rozwiń

Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”

Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.

Publikacja: 24.12.2024 08:13

Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

adm

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu Potockich we Lwowie. 

Odznaczenie „Za odwagę intelektualną” przyznawane przez pismo społeczno-literackie „Ї”

Odznaczenie „Za odwagę intelektualną” przyznawane przez pismo społeczno-literackie „Ї”

Foto: Grzegorz Gauden

Lwów: Odznacznia pisma społeczno-literackiego „Ї” 

Poza Grzegorzem Gaudenem, który otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, pismo społeczno-literackie „Ї” wyróżniło także Jurija Andruchowycza – ukraińskiego poetę, prozaika, piosenkarza, eseistę i tłumacza, jednego z przedstawicieli fenomenu stanisławowskiego.

Foto: Grzegorz Gauden

Odznaczenie „Za niestrudzone przywracanie krajobrazu kulturowego Litwy, Polski i Ukrainy” otrzymał zaś Vydas Dolinskas, litewski historyk i muzeolog, dyrektor Muzeum Narodowego w Wilnie.

Pianistka Marta Kuziy otrzymała natomiast odznacznie „W dobrej sprawie” za promocję muzyki ukraińskiej w świecie. 

Laudację podczas uroczystości wygłosił Andrij Pawłyszyn – ukraiński dziennikarz, działacz społeczny oraz historyk i tłumacz, zajmujący się stosunkami polsko-ukraińskimi, twórczością Bruno Schulza i tłumaczeniami z języka polskiego na ukraiński.

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Foto: Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden – były redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" odznaczony we Lwowie 

Grzegorz Gauden, który odznaczony został przez pismo społeczno-literackie „Ї” „Za odwagę intelektualną”, w latach 1975–1977 pełnił funkcję przewodniczącego komisji kultury zarządu wojewódzkiego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich w Poznaniu. Od września 1980 działał w „Solidarności”, był redaktorem naczelnym dziennika „Wiadomości Dnia”, a także „Obserwatora Wielkopolskiego”. Kierował również działem informacji w zarządzie regionu „S”. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres od 13 grudnia 1981 do lipca 1982. Przetrzymywany był m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w marcu 1982 brał udział w głodówce protestacyjnej. Po zwolnieniu współpracował z prasą podziemną.

Czytaj więcej

Zełenski przyznał odznaczenia światowym politykom, biznesmenom i artystom. Wśród wyróżnionych polscy ministrowie

Od sierpnia 1984 do 1993 przebywał na emigracji w Szwecji. W latach 1995–1990 był przewodniczącym Szwedzkiego Komitetu Poparcia Solidarności w Lund. Współpracował z sekcją polską BBC w Londynie oraz studiował na Uniwersytecie w Lund, na którym w 1989 ukończył ekonomię. Od 1989 zaczął publikować w prasie krajowej – m.in. we „Wprost”. W 1999 został prezesem zarządu spółki Presspublica, a w okresie od września 2004 do września 2006 był redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”. Od 2008 do 1 kwietnia 2016 był także dyrektorem Instytutu Książki. Objął funkcję wiceprezesa Izby Wydawców Prasy, a także Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka” (w 2014 przemianowanego na SAiW Copyright Polska). W 2007 był jednym z inicjatorów reaktywowania konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. Został także przewodniczącym Warszawskiego Klubu Wielkopolan EKA, nieformalnego stowarzyszenia Wielkopolan mieszkających w stolicy. Wszedł też w skład Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Jest członkiem polskiego PEN Clubu.

W 2019 roku Gauden opublikował książkę „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918" za którą w 2020 otrzymał Nagrodę Historyczną „Polityki”. W 2024 wydał książkę „Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta”. 

W 2005 roku Grzegorz Gauden został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go natomiast Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu Potockich we Lwowie. 

Lwów: Odznacznia pisma społeczno-literackiego „Ї” 

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Kraj
Podcast Pałac Prezydencki: "Prezydenta wybierze internet". Rozmowa z szefem sztabu Mentzena
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku