Andrzej Domański odbija piłeczkę w sprawie pieniędzy dla PiS. Odpowiedział sędziemu Marciniakowi

Obowiązek wyjaśnienia wątpliwości dotyczących rozstrzygnięć władzy publicznej jest immanentną i oczywistą częścią naszego porządku prawnego oraz działań administracji publicznej, w tym PKW – uważa minister finansów, domagając się uzasadnienia wewnętrznie sprzecznej uchwały w sprawie sprawozdania finansowego PiS.

Publikacja: 15.01.2025 12:52

Minister finansów Andrzej Domański

Minister finansów Andrzej Domański

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Trwa prawniczy ping pong pomiędzy Ministrem Finansów a Państwową Komisją Wyborczą w sprawie wykonania uchwały PKW o przyjęciu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości i wypłaty pieniędzy za kampanię wyborczą.

Czytaj więcej

Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?

Dlaczego Andrzej Domański poprosił PKW o wyjaśnienia?

Przypomnijmy – po tym, jak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła skargę komitetu wyborczego na odrzucenie przez PKW sprawozdania finansowego, komisja wydała w grudniu 2024 r. kolejną uchwałę. Przyjęła w niej sprawozdanie jednocześnie oświadczając, że nie przesądza przy tym, czy rozstrzygnięcie organu, na podstawie którego została wydana uchwała, jest rozstrzygnięciem sądu.

Czytaj więcej

Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?

Minister finansów Andrzej Domański, który odpowiada za przekazanie dotacji, uznał, że wykonanie takiej wewnętrznie sprzecznej uchwały jest niemożliwe i zwrócił się do PKW o wyjaśnienie wątpliwości. Przewodniczący komisji, sędzia Sylwestrem Marciniak, w odpowiedzi poprosił o wskazanie podstawy prawnej takiego żądania.

Jaką podstawę prawną w piśmie do PKW wskazał minister finansów?

Jak wynika ze środowego pisma Andrzeja Domańskiego szczegółowa podstawa prawna wynika z art. 161 § 1 w zw. art. 160 § pkt 1 kodeksu wyborczego, które to przepisy nakładają na PKW obowiązek sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego i wyposażają ten organ w uprawnienie do wydawania wyjaśnień m.in. dla organów administracji rządowej. Minister Finansów dodaje też, że takie jest to konstytucyjny obowiązek PKW wynikający z zasad zaufania do państwa i prawa (art. 2), wywodzonej z preambuły zasady rzetelności i sprawności działania władz publicznych, zasady legalizmu (art. 7) oraz współpracy organów administracji przy realizacji zadań publicznych.

Czytaj więcej

Szef PKW odpowiada Domańskiemu. "To, co jest jasne, nie podlega interpretacji"

„Przywołane wyżej liczne przepisy konstytucji i ustaw świadczą o tym, że obowiązek wyjaśnienia wątpliwości dotyczących rozstrzygnięć władzy publicznej jest immanentną i oczywistą częścią naszego prawnego oraz działań administracji publicznej, w tym PKW” – czytamy w stanowisku MF. – W dotychczasowej praktyce PKW uchwały nie zawierały treści analogicznej do zawartej w § 2 Uchwały, a wobec braku jakiegokolwiek uzasadnienia uchwały, koniecznym stało się zwrócenie o dodatkowe wyjaśnienia do PKW – dodaje minister Domański.

Trwa prawniczy ping pong pomiędzy Ministrem Finansów a Państwową Komisją Wyborczą w sprawie wykonania uchwały PKW o przyjęciu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości i wypłaty pieniędzy za kampanię wyborczą.

Dlaczego Andrzej Domański poprosił PKW o wyjaśnienia?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?