Fragment tej późnośredniowiecznej pieśni został znaleziony w poprzednim roku w Bibliotece Państwowej w Berlinie. Znajdują się na nim pieczęcie, które wskazują, że rękopis ten znajdował się w Bibliotece Seminaryjnej w Płocku. Odkrycie to jako pierwszy opisał portal TVN 24.
Biblioteka Seminaryjna w Płocku posiadała przed II wojną światową jedną z najcenniejszych kolekcji starych ksiąg. W 1941 roku zostały one wywiezione przez Niemców.
Być może teraz odnaleziono jeden z najstarszym zapisów średniowiecznego hymnu, który powstał prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Najstarszy znany zapis „Gaude Mater Polonia” pochodzi z około 1372 roku i znajduje się w „Antyfonarzu kieleckim” – średniowiecznej księdze liturgicznej. Być może odnaleziony w berlińskiej bibliotece fragment pieśni pochodzi z XIV wieku.
Czytaj więcej
Ministerstwo Kultury bada pochodzenie kilkunastu rękopisów, które zostały odnalezione w bibliotekach w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dotychczas naukowcy byli przekonani, że zostały one bezpowrotnie utracone.
Ministerstwo Kultury przygotowuje wniosek restytucyjny hymnu
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało nas, że we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie prowadzi kwerendę biblioteczną i archiwalną w celu zebrania pełnej dokumentacji dotyczącej grupy zabytków piśmiennictwa z przedwojennych polskich księgozbiorów odnalezionych w Staatsbibliothek zu Berlin. Kwerenda ta obejmuje także fragment późnośredniowiecznego rękopisu z zachowanym przekazem hymnu „Gaude Mater Polonia”, który został odnaleziony przez dr. Jacka Kordela, pracownika Biblioteki Narodowej w Warszawie.