„Mission impossible 2”

No, nareszcie my dziennikarze mamy to, co lubimy najbardziej - wybory prezydenckie.

Aktualizacja: 30.01.2010 12:03 Publikacja: 30.01.2010 11:49

Piotr Semka

Piotr Semka

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Toż to publicystyczne ciastko z kremem! Wybory są powszechne, więc każdego interesują. Nie można sarkać, że to ONI za nas wybierają. Zbudowane są na silnych osobowościach, więc nie bywają nigdy nudne. A na dodatek w Polsce zwykle nigdy nie można do końca przewidzieć, kto wygra.

Gazety pełne są spekulacji, kogo w tych wyborach wystawi Platforma Obywatelska.

„Polska The Times” ogłasza, że z wiarygodnych źródeł w PO już się dowiedziała, iż będzie to Bronisław Komorowski. „Superexpress” dla odmiany przedstawia zdjęcia Anny Applebaum, żony Radka Sikorskiego(lat 46) i Anny Komorowskiej (jej wieku gazeta taktownie nie ustaliła) i pyta: która będzie pierwszą damą? Obok sondaże, które powinny zwolenników PO wprawić w dobry humor. Okazuje się, że Lech Kaczyński w symulacji sondażowej przegrywa z Bronisławem Komorowskim (62 do 28 proc.), Janem Krzysztofem Bieleckim (45 do 36 proc.), Jerzym Buzkiem (64 do 27 proc.), Grzegorzem Schetyną (41do 36 roc.), Radosławem Sikorskim (69 do 28 proc.), a nawet Januszem Palikotem (50 do 38 proc). Obecny gospodarz pałacu prezydenckiego wygrywa sondażowo tylko z Kazimierzem Marcinkiewiczem (35 do 31 proc).

Jak znam prezydenta, to niespecjalnie nim rewelacje „Superaka” wstrząsnęły. Lech Kaczyński zawsze powtarza, że 5 lat temu też sondaże go dołowały, a jednak wygrał. Zobaczymy, czy zimna krew prezydenta pomoże mu teraz wygrać w widowisku „Mission impossible 2”?

Nie zmienia to deklaracji Tomasza Lisa, który w razie rezygnacji Lecha Kaczyńskiego gotów jest, jak twierdzi „Superexpress” odgryźć sobie jedną trzecią języka. Przejmujące, ale gdyby zakład się spełnił i Kaczyński by zrezygnował, to co dalej? Jak Lis sobie wymierzy strefę zgryzu? Linijką? A poza to jakieś horrendum. Wizja sepleniącego Lisa jest tak porażająca, że zachęca do trzymania kciuków za jednego z bliźniaków.

Na tle tych pełnych miłego podniecenie spekulacji, zupełnie inaczej brzmi w „Polsce-the Times” głos Antoniego Mężydły. Zachęca on, by Platforma nie skupiała się wyłącznie na radosnej promocji kandydata prezydenckiego, ale choć chwilę popatrzyła w lustro. Wypytywany przez Anitę Werner I Pawła Siennickiego poseł PO wyznaje, że wstydzi się za zachowanie swojej partii w komisji hazardowej. "Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie. W Platformie jest poczucie, że mamy wielką władzę, bo też jesteśmy obdarzeni wielkim zaufaniem. Ulegamy tej pokusie, niebezpiecznie zbliżając się do granicy demokracji. Nadużywamy władzy. (...) Jest w PO naprawdę wielu dobrych ludzi, ale dzieje się to, co wcześniej obserwowałem w PiS-ie (...) W PiS-ie też wielu się wydawało, że skoro mają władzę, to mogą wszystko. Niestety, wszystkiego nie mamy nigdy, trzeba się trzymać pewnych zasad. Nie można za wszelką cenę niszczyć opozycji. Ona w demokracji jest potrzebna".

Godna szacunku ocena. Ale w sytuacji gdy Tusk zapowiada, że głównym celem politycznym jego partii jest ponownie odsunięcie PiS od władzy (teraz już tylko od władzy prezydenckiej) – to chyba wołanie na puszczy.

[ramka][link=http://blog.rp.pl/semka/2010/01/30/mission-impossible-2/]Skomentuj[/link][/ramka]

Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego