Prokuratura Apelacyjna w Katowicach zakończyła w czwartek śledztwo dotyczące kontrowersyjnej 3-milionowej pożyczki. Kontrolowany przez Ryszarda Krauzego Prokom Investments udzielił jej w 2006 r. spółce King & King, poszukującej złóż ropy w Afryce. Akt oskarżenia w tej sprawie przeciwko trzem osobom zasiadającym wówczas w zarządzie spółki, w tym Krauzemu, trafi do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście.
Według prokuratury oskarżeni działali na szkodę Prokom Investments. Katowiccy śledczy ustalili, że firma King & King nie prowadziła rzetelnych sprawozdań finansowych, a jej zobowiązania w tamtym czasie przekraczały ok. 360 razy jej kapitał.
– Korzyści, które spółka (Prokom Investments – red.) odniosła i których oczekuje z tego projektu, sprawiają, że nie za bardzo rozumiem, po co zostałem tu poproszony – mówił Krauze 17 listopada tuż po postawieniu zarzutów.
Przedstawiciele Prokom Investments zapewniali, że na całej transakcji firma zarobiła milion złotych. Jak? Sprzedała wszystkie wierzytelności wobec King & King, także te wynikające z umowy pożyczki z 2006 r., za 10,2 mln zł. W tym czasie ich wartość wynosiła 9,2 mln zł.
Bartosz Jałowiecki, dyrektor ds. komunikacji Prokom Investments, w czwartek poinformował w specjalnym oświadczeniu, że firma wystąpi z wnioskiem o umorzenie postępowania ze względu na oczywisty brak podstaw oskarżenia. „Podstawą tego wniosku będzie przede wszystkim brak wystąpienia szkody po stronie rzekomo poszkodowanej spółki (czyli Prokom Investments SA), a nadto opinia niezależnego biegłego (powołanego przez Prokom Investments), który wykazał prawidłowość działania zarządu (...) w granicach zwykłego ryzyka biznesowego” – czytamy w piśmie.