Pierwsze próbki z "ciemnej" strony Księżyca na Ziemi. Historyczny sukces Chin

Po raz pierwszy w historii na Ziemię udało się sprowadzić próbki z "ciemnej" strony Księżyca. Na naszą planetę wróciła chińska sonda księżycowa Chang'e-6.

Publikacja: 25.06.2024 14:57

Chińska kapsuła z próbkami z Księżyca wróciła na Ziemię

Chińska kapsuła z próbkami z Księżyca wróciła na Ziemię

Foto: PAP/EPA/XINHUA/Lian Zhen

zew

Sonda Chang'e-6 wylądowała we wtorek kilka minut po godz. 8:00 czasu polskiego w Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach. Na jej pokładzie znajdowały się próbki pobrane w czerwcu na Księżycu.

Chińska misja księżycowa Chang'e-6. Próbki z tzw, ciemnej strony Księżyca

Na początku miesiąca chińska sonda wylądowała na terenie basenu Aitken, największego znanego księżycowego krateru uderzeniowego, który znajduje się na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Naukowcy z Chin spodziewają się, że próbki będą zawierały skały wulkaniczne sprzed 2,5 miliona lat oraz inny materiał, który - mają nadzieję - da odpowiedzi na pytania dotyczące różnic między oboma stronami ziemskiego satelity.

Rumosz został pobrany z powierzchni i warstw przypowierzchniowych. - Jaka aktywność geologiczna jest odpowiedzialna za różnice między obiema stronami Księżyca? - pytał Zongyu Yue, geolog z Chińskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej

Na Marsie woda jest wszędzie? Znaleziono ją na wysokości 26 km

Chińska telewizja publiczna CCTV podała, że próbki zostaną drogą powietrzną przetransportowane do Pekinu, gdzie zostaną poddane analizie przez krajowych i zagranicznych naukowców. Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył, że sukces misji to "przełomowe osiągnięcie" na drodze do podboju kosmosu przez Chiny.

Na pokładzie sondy Chang'e-6 miały być - według planu - dwa kilogramy próbek z "ciemnej" strony Księżyca. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki analizie materiału odkryją nowe szczegóły dotyczące formowania się Ziemi, Księżyca i całego Układu Słonecznego. Dzięki badaniom próbek misji Chang'e-5 udało się doprecyzować geologiczny wiek Księżyca.

Sonda księżycowa Chang'e-6 został wyniesiona w kosmos za pomocą rakiety Długi Marsz 5 (fot. z 3 maja

Sonda księżycowa Chang'e-6 został wyniesiona w kosmos za pomocą rakiety Długi Marsz 5 (fot. z 3 maja 2024 r.)

REUTERS/Eduardo Baptista

Chiny planują załogową misję na Księżycu

Misje naukowe, których celem jest "ciemna" strona Księżyca są bardziej skomplikowane ze względu na konieczność zapewnienia łączności za pośrednictwem satelity przekaźnikowego. Chińska sonda została wyniesiona w kosmos za pomocą rakiety Długi Marsz 5, start misji odbył się 3 maja. Rakieta wystartowała z kosmodromu na wyspie Hajnan na południu Chin.

Jak podkreślały chińskie media, Aitken - basen uderzeniowy o średnicy 2500 km i głębokości 13 km - mógł powstać ponad 4 miliardy lat temu, a analiza pobranych stamtąd próbek może dostarczyć istotnych informacji, ponieważ podczas uderzenia, gdy powstał krater, na powierzchni mógł osiąść materiał z głębi.

Czytaj więcej

Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we Wszechświecie

W ostatnich latach Chiny zwiększyły nakłady na swój program kosmiczny. Pekin chce do 2030 r. przeprowadzić załogową misję na Księżyc - plany NASA zakładają powrót człowieka na Srebrny Glob we wrześniu 2026 r.

Podstawowe informacje o Księżycu

Podstawowe informacje o Księżycu

PAP

Sonda Chang'e-6 wylądowała we wtorek kilka minut po godz. 8:00 czasu polskiego w Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach. Na jej pokładzie znajdowały się próbki pobrane w czerwcu na Księżycu.

Chińska misja księżycowa Chang'e-6. Próbki z tzw, ciemnej strony Księżyca

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Kosmos
Kometa zbliża się do Ziemi. Ma być widoczna gołym okiem
Kosmos
Ziemia zyska nowy „miniksiężyc”. Kiedy zostanie przechwycony przez grawitację?
Kosmos
Ziemia miała kiedyś pierścień jak Saturn? Najnowsza hipoteza naukowców