Karol Seweryn: Przemysł kosmiczny zastąpił astronomię

- Jest wiele powodów, dla których warto się wybrać na Marsa czy też na Księżyc. Powinniśmy wykorzystywać te miejsca, żeby ludzie żyjący na Ziemi mieli z nich jakiś pożytek - mówi Karol Seweryn, inżynier z Centrum Badań Kosmicznych PAN

Aktualizacja: 21.02.2017 22:29 Publikacja: 21.02.2017 18:44

Karol Seweryn: Przemysł kosmiczny zastąpił astronomię

Foto: PAP, Bartłomiej Zborowski

Rzeczpospolita: NASA chce wysłać na Marsa kolejnego łazika. Misję zaplanowano na 2020 rok. Po co nam taki pojazd na Czerwonej Planecie?

Dr inż. Karol Seweryn: Łaziki są wysyłane głównie po to, by uzyskać pomiary środowiskowe. Wiedza o Marsie ma w przyszłości pomóc astronautom tam dolecieć. Żeby o tym myśleć, musimy wiedzieć, co ich tam czeka. Drugim zadaniem tych urządzeń jest eksploracja powierzchniowa i podpowierzchniowa. Chcemy się nauczyć, jak poruszać się po planetach o innej grawitacji niż ziemska. Oprócz tego są jeszcze działania ściśle technologiczne, związane z rozwojem robotyki. Próbujemy opanować różne metody sterowania łazikami, stąd wiele prowadzonych obecnie prac badawczych w tym kierunku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kosmos
Ziemia traci miniksiężyc. Koniec rzadkiego zjawiska
Kosmos
Naukowcy opublikowali nowe zdjęcia Słońca. Takich fotografii jeszcze nie było
Kosmos
Kosmiczne „czerwone potwory”. Astronomowie zaskoczeni odkryciem Teleskopu Webba
Kosmos
Kosmiczny zbieg okoliczności zmylił naukowców. Przełomowe ustalenia w sprawie Urana
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Kosmos
Rekordowa czarna dziura. Nowo odkryty obiekt zachowuje się inaczej niż przewiduje teoria