Połowa mieszkańców kraju przybyła na mszę papieża Franciszka w Timorze Wschodnim (WIDEO)

Watykan twierdzi, że około 600 tys. osób uczestniczyło we mszy, której przewodził w Dili, stolicy Timoru Wschodniego, papież Franciszek. To prawie połowa populacji kraju.

Publikacja: 10.09.2024 10:46

Połowa mieszkańców kraju przybyła na mszę papieża Franciszka w Timorze Wschodnim (WIDEO)

Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

qm

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni, którego słowa przytaczają światowe agencje prasowe, podając liczbę 600 tys. uczestników mszy, powoływał się na szacunki organizatorów wydarzenia dotyczące liczby osób na błoniach Tasitolu i okolicach. W tym samym miejscu w 1989 roku mszę odprawił Jan Paweł II. Wówczas uczestniczyło w niej ok. 100 tys. osób. Papież przyleciał wówczas do Dili tylko na kilka godzin. Timor Wschodni był wtedy krajem okupowanym przez Indonezję.

We mszy, odprawionej we wtorek, uczestniczą też wierni przybyli z Timoru Zachodniego. Mimo to liczba uczestników wydarzenia jest zbliżona do połowy populacji Timoru Wschodniego. Ta wynosi ok. 1,3 miliona, co sprawia, że jest to rekord, jeśli chodzi o odsetek populacji danego kraju, uczestniczący w pojedynczym wydarzeniu papieskim.

Pielgrzymka papieża Franciszka do Azji

Franciszek odwiedza Timor Wschodni w ramach swojej pielgrzymki po Azji. To jeden z najbiedniejszych krajów na kontynencie, w którym około 42 proc. mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Timorczycy są głęboko wierzący — obecnie za katolików uznaje się 97 proc. z nich.

Papież Franciszek w czasie mszy w Dili

Papież Franciszek w czasie mszy w Dili

Foto: Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Wcześniej władze państwowe informowały, że za pośrednictwem swoich diecezji do udziału we mszy zgłosiło się ok. 300 tys. osób. Z kolei prezydent José Ramos-Horta powiedział, że spodziewa się 700 tys. osób, a Watykan przewidywał nawet 750 tys. uczestników.

Franciszek w ramach 11-dniowej pielgrzymki przybył do Timoru Wschodniego po odwiedzeniu Indonezji oraz Papui-Nowej Gwinei. W drodze powrotnej do Rzymu odwiedzi jeszcze Singapur.

Kościół
Zamachowcy chcieli zabić papieża. Franciszek ujawnia szczegóły
Kościół
Przesłanie papieża Franciszka. „Wydatki na broń przenieście na walkę z głodem”
Kościół
Prof. Jean-Franҫois Colosimo: Syryjscy chrześcijanie nie będą w dobrej sytuacji
Kościół
Siniaki na twarzy papieża Franciszka. Watykan wyjaśnia
Kościół
Arcybiskup Canterbury rezygnuje. W tle największa pedofilska afera w Kościele Anglii