Koronawirus: Prawa pasażerów linii lotniczych w czasach zarazy na wciąż wspólnym rynku

Swobodny przepływ osób, towarów, kapitału oraz usług stanowi fundament wspólnego rynku Unii Europejskiej. Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wszyscy obywatele państw członkowskich mają prawo do wolnego przemieszczania się, osiedlania, podejmowania działalności gospodarczej i pracy w dowolnym kraju Wspólnoty.

Publikacja: 16.10.2020 10:42

Jakie prawa ma pasażer linii lotniczych w trakcie pandemii.

Jakie prawa ma pasażer linii lotniczych w trakcie pandemii.

Foto: Adobe Stock

Pandemia COVID-19 w znacznym stopniu utrudniła, w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwiła, wykonywanie prawa do swobodnego przemieszczania się. Zróżnicowane restrykcje nakładane przez państwa członkowskie, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, takie jak ograniczenia w podróży, zamykanie granic i strefy kwarantanny, sugerują, że transport może być jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię.

Warto w obecnej sytuacji pamiętać, że podróżujący po terenie Unii Europejskiej mają zagwarantowaną ochronę, wynikającą nie tylko z przepisów prawa krajowego, ale również z prawa unijnego, które obowiązuje i jest bezpośrednio stosowane w każdym państwie członkowskim oraz może być źródłem roszczeń bezpośrednio dla jednostek w relacji z państwem członkowskim. Co więcej, w razie kolizji z prawem krajowym prawo unijne korzysta z pierwszeństwa w sferze stosowania.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach