Brytyjski wywiad: Rosji coraz trudniej przeprowadzać precyzyjne uderzenia na odległe cele

Użycie pocisku przeciwokrętowego Ch-22 do ostrzelania miasta Dniepr pokazuje, że dysfunkcja rosyjskiego potencjału uderzeniowego dalekiego zasięgu jest coraz głębsza - uważa wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 17.01.2023 09:40

Brytyjski wywiad: Rosji coraz trudniej przeprowadzać precyzyjne uderzenia na odległe cele

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 328

We wtorkowym raporcie odnotowano, że 14 stycznia - po około 15 dniach - Rosja wznowiła uderzenia rakietowe dalekiego zasięgu na infrastrukturę ukraińską, wystrzeliwując dziesiątki pocisków. Podobnie jak podczas poprzednich ośmiu ataków od 11 października 2022 roku, Rosja celuje przede wszystkim w ukraińską sieć energetyczną.

Brytyjski wywiad przypomina, że duży pocisk przeciwokrętowy Ch-22, wystrzelony z bombowca Tu-22M3, trafił w budynek mieszkalny w Dnieprze, zabijając co najmniej 40 osób.

Czytaj więcej

Rosja nie przyznaje się do ataku na blok mieszkalny w Dnieprze

"Rosja fałszywie twierdziła, że winny jest ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej. Wiadomo, że Ch-22 jest niedokładny, gdy jest używany przeciwko celom naziemnym, ponieważ jego radarowy system naprowadzania jest słaby w rozróżnianiu celów w obszarach miejskich" - podał brytyjski wywiad.

Zauważają, że podobna broń była używana podczas innych ataków, w tym podczas ostrzału centrum handlowego w mieście Krzemieńczuk 27 czerwca 2022 roku.

Brytyjczycy uważają, że "dysfunkcja zdolności Rosji do uderzenia dalekiego zasięgu jest głębsza" i że "(Rosja - red.) z dużym prawdopodobieństwem zmaga się z dynamiczną identyfikacją celów oraz dostępem do szybkiej i dokładnej oceny zniszczeń".

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em