Think tank: Wypowiedzi Putina wskazują, że nadal chce zmienić władze w Kijowie

"Retoryka prezydenta Rosji, Władimira Putina wskazuje, że nie jest on zainteresowany poważnymi negocjacjami z Ukrainą i nadal obstaje przy maksymalistycznych celach wojny" - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) dotyczącej wojny Rosji z Ukrainą.

Publikacja: 27.10.2022 05:46

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

ISW cytuje wypowiedzi Putina w czasie spotkania z przedstawicielami służb specjalnych państw Wspólnoty Niepodległych Państw, w trakcie którego prezydent Rosji mówił, że Ukraina "straciła suwerenność", a USA wykorzystują ten kraj jako "taran przeciwko Rosji, Związkowi Białorusi i Rosji, ODKB oraz WNP".

"Przewodniczący rosyjskiej Dumy, Wiaczesław Wołodin wzmocnił tę narrację, stwierdzając, iż 'Ukraina straciła zdolność do istnienia jako państwo', 'Ukraina jest okupowana przez NATO' i '(Ukraina) stała się kolonią USA'" - odnotowują analitycy ISW. 

"Ten język jest niespójny z negocjacjami prowadzonymi na zasadzie równości (stron) ws. zawieszenia broni, nie mówiąc już o rozpoczęciu szukania rozwiązania konfliktu, który rozpoczęła Rosja" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

Rosjanie okopują się na południu Ukrainy. Najcięższe walki w obwodzie donieckim

ISW ocenia, że słowa Putina i Wołodina wskazują na to, iż Kreml nadal dąży do pełnego zwycięstwa na Ukrainie i zmiany władz w Kijowie, która doprowadziłaby do trwałej reorientacji polityki Ukrainy, odciągnięcie jej od Zachodu i poddanie kontroli Rosji.

Kreml nadal dąży do pełnego zwycięstwa na Ukrainie i zmiany władz w Kijowie

Fragment analizy ISW

"To wskazuje też, że cele Putina wykraczają poza terytorium, które anektował i poza terytorium, które jego siły rzeczywiście kontrolują" - czytamy w analizie.

ISW pisze też, że rosyjscy urzędnicy przyznają, iż Rosja deportuje dzieci z Ukrainy do Rosji pod pozorem procedur adopcyjnych lub wyjazdów wypoczynkowych. 26 października rosyjskie media informowały, że rosyjska komisarz ds. praw dziecka, Maria Lwowa-Belowa adoptowała ukraińskie dziecko deportowane z Mariupola do Rosji. Lwowa-Belowa poinformowała, że rosyjscy urzędnicy przywieźli 31 dzieci z Mariupola do Rosji, a jej urząd pracuje nad "rehabilitacją" dzieci ukraińskich ze stref działań wojennych. ISW ocenia, że wymuszone adopcje ukraińskich dzieci przez rosyjskie rodziny mogą stanowić naruszenie Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy