Stoltenberg: To Rosja jest agresorem. To Rosja może zakończyć wojnę

- Jeśli Rosja zaprzestanie walki - nastąpi pokój. Jeśli Ukraina powstrzyma się od walki - przestanie istnieć - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.

Publikacja: 30.09.2022 18:21

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 219

- Sojusz nie uznaje anektowanych terenów za terytoria Rosji. To ziemie Ukrainy. Zaporoże to Ukraina. Donieck to Ukraina. Ługańsk to Ukraina. Cherson to Ukraina. Tak samo jak Krym. Jesteśmy zdeterminowani, aby bronić i chronić każdego sojusznika NATO i każdego centymetra ziem NATO - powtórzył Stoltenberg podczas konferencji prasowej, zwołanej po oficjalnym podpisaniu przez Putina aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy.

- Jeśli Rosja zaprzestanie walki - nastąpi pokój. Jeśli Ukraina powstrzyma się od walki - przestanie istnieć. To nie jest równorzędna sytuacja. To jest agresywna wojna ze strony Rosji i najpoważniejsza eskalacja wojny od 24 grudnia. Wzywam Władimira Putina do zakończenia wojny - mówił Stoltenberg.

Czytaj więcej

Ukraina składa wniosek o przystąpienie do NATO w przyspieszonej procedurze

Szef NATO uważa, że poczynania Putina, nielegalna aneksja i ogłoszenie mobilizacji, okazują słabość Rosji i dowodzą. że nie udało jej się zrealizować swoich celów.

- NATO nie jest stroną w tej wojnie, ale wciąż  deklaruje niezachwiane wsparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy, podczas gdy broni się ona przed napaścią Rosji i dopóki to będzie potrzebne - zadeklarował Stoltenberg.

Prezydent Zełenski poinformował dziś, że Ukraina złoży wniosek o szybką scieżkę przyjęcia do NATO. Pytany przez ukraińskiego dziennikarza, czy NATO jest na to gotowe,  Stoltenberg nie odpowiedział wprost.

- Każdy kraj ma prawo złożyć wniosek o członkostwo w NATO, wielokrotnie mówiliśmy, że drzwi do sojuszu są otwarte. W Madrycie sojusznicy podkreślali, że wspierają prawo Ukrainy do wyboru swojej drogi.   Obecnie skupiamy się na pomocy dla Ukrainy i w tym kierunku czynione są wysiłki ze strony państw sojuszniczych - mówił Stoltenberg przypominając, że decyzja o przyjęciu nowego członka NATO musi być jednogłośna, podjęta przez 30 państw.

Na pytanie o groźby Putina dotyczące użycia broni jądrowej, szef NATO odpowiedział, że Rosja musi mieć świadomość, że w tego typu wojnie nie będzie strony wygranej i przegranej, a jeśli Moskwa ją rozpocznie, będzie to dla niej miało bardzo poważne konsekwencje.

- Ukraina ma prawo odzyskać terytoria zajęte przez okupanta, dlatego ją wspieramy, by mogła się bronić, ale i wyzwolić zajęte terytoria. Jeśli groźby jądrowe powstrzymałyby nas od pomagania Ukrainie, oznaczałoby to, ze ulegamy szantażowi nuklearnemu, który uprawia Rosja - powiedział Jens Stoltenberg.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu